Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PG-2-415-33/04
z 5 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PG-2-415-33/04
Data
2004.11.05



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dzieci i młodzież
najem
nieodpłatne używanie
nieruchomości
użytkownicy


Pytanie podatnika
Dotyczy źródła przychodów z wynajmowanych pomieszczeń.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 5 października 2004r. informuję co następuje.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan właścicielem posesji przy ul... w ... . Część pomieszczeń przeznaczył Pan na wynajem. Z uzyskiwanych z tego źródła przychodów rozlicza się Pan z Urzędem Skarbowym. Zamiarem Pana jest użyczenie ww. pomieszczenia nieodpłatnie synowi, będącemu w chwili obecnej na Pana utrzymaniu, do dalszego wynajmu. Zdaniem Pana z osiągniętego w ten sposób dochodu z Urzędem Skarbowym powinien rozliczać się Pana syn.

Zgodnie z art 16 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym lub prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, to jest wartość czynszu jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Wysokości przychodu nie ustala się jednak, jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na inne cele określone w przepisie art 16 ust. 2 ustawy. Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie definiują pojęcia członka rodziny. W świetle jednak art 111 § 3 cyt. ustawy – Ordynacja podatkowa za członka rodziny uważa się wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, małżonków zstępnych, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz pozostającą z podatnikiem w faktycznym pożyciu. Syn Pana jest w stosunku do Pana zstępnym, jednakże w opisywanym przez Pana przypadku zwolnienie to nie będzie miało zastosowania z uwagi na fakt, iż odstąpienie w bezpłatne używanie części nieruchomości synowi do dalszego wynajmu będzie zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych nie Pana syna, ale najemcy tej nieruchomości.

Na uwagę zasługuje fakt, iż oddanie w nieodpłatne używanie odbywa się z reguły na podstawie umowy użyczenia uregulowanej przez art. 710 - 719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art 712 § 2 bez zgody użyczającego biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania. Tak więc za jego zgodą jest to możliwe, jednakże dalsze używanie w swej istocie ma charakter nieodpłatny. Istotę umowy użyczenia określa art 710 cyt. ustawy kodeks cywilny zgodnie, z którym przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuję się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Reasumując zwolnienie o którym mowa w art 16 ust 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do sytuacji opisanej przez Pana nie będzie miało zastosowania, a oddanie nieruchomości w bezpłatne używanie synowi powinno zaspokajać potrzeby Pana syna, a nie osób trzecich.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj