Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
U.S.III-443/130/2004
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.III-443/130/2004
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
rozliczanie podatku od towarów i usług
środek trwały
zakup
zwrot bezpośredni
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zaoytaniem w kwestii zwrotu podatku VAT.Jako zakład budżetowy, będący czynnym podatnikiem podatku VAT zamierza prowadzić inwestycję kanalizacyjną, która to inwestycja finansowana będzie ze środków własnych oraz środków otrzymanych z Funduszu Ochrony Środowiska i Urzędu Gminy.
Czy po opłaceniu faktury dokumentującej zakup można wystąpić o zwrot podatku i czy zwrot ten nastąpi w całości, czy stopniowo miesięcznie ?
Podatnik nadmienia, że srodki trwałe są użyczone z Urzędu Gminy.


Prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów, jeżeli mają one związek z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu, związane jest ściśle z prawem do otrzymania zwrotu z urzędu skarbowego powstałej w danym okresie rozliczeniowym nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.Zgodnie z art. 87 ust. 1 w/w ustawy o podatku VAT,podatnik, u którego w danym okresie rozliczeniowym wystąpiła nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, sam decyduje o tym, czy kwotę tej nadwyżki wykaże jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał), czy też zażąda zwrotu tej kwoty z urzędu skarbowego na wskazany rachunek bankowy.Zwrot bezpośredni nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest zatem prawem podatnika, z którego może on, choć nie musi skorzystać. Może także zażądać zwrotu bezpośredniego tylko części nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, natomiast pozostałą część wykazać jakokwotę do przeniesienia.

Zwrot różnicy podatku dokonuje urząd skarboowy na rachunek bankowy podatnika w banku wskazanym w zgłoszeniu rejestracyjnym w dwóch terminach, tj. w terminie 60 dni lub 180 dni od dnia złożenia przez podatnika rozliczenia (deklaracji VAT-7). Jednakże termin 60 dni dotyczy wyłącznie kwoty stanowiącej sumę wartości podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług , które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż 22%. Pozostała kwota nadwyżki jest zwracana podatnikowi w ciągu 180 dni.Podstawowy termin dokonywania zwrotów (60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika)może ulec skróceniu do 25 dni w przypadku gdy podatnik złoży wraz z deklaracją wniosek o zwrot w terminie przyśpieszonym. Skróceniu na wniosek podatnika może ulec także termin 180-dniowy(do 60 dni).Wniosek o skrócenie terminu zwrotu podatnik może złożyć w szczególnych sytuacjach określonych w art.87 ust.6 w/w ustawy o podatku VAT.

Jednocześnie informuje się, że stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 cyt. wyżej ustawy o podatku VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj