Interpretacja Izby Celnej w Łodzi
360000-PA-Zespół/16/2004
z 10 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
360000-PA-Zespół/16/2004
Data
2004.12.10



Autor
Izba Celna w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Obowiązek podatkowy i podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
opłata paliwowa


Pytanie podatnika
Na podstawie art. 14a §2 Ordynacji podatkowej zwracam się z prośbą o udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytanie: Czy w świetle aktualnego brzmienia przepisów art. 37j ust. 2 oraz art. 37l Ustawy z dnia 27.10.1994 r. o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym ( z póżniejszymi zmianami ) jestem zobowiązany jako podmiot dokonujący sprzedaży detalicznej gazu wykorzystywanego do napędu silników samochodowych do zapłaty opłaty paliwowej. Jeżeli obowiązek taki na mnie ciąży, proszę o wskazanie podstawy obliczenia wysokości tej opłaty; skoro nie płacę podatku akcyzowego od tego rodzaju paliwa.


Działając na podstawie art. 14b §2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm. ) Dyrektor Izby Celnej w Łodzi po sprawdzeniu odpowiedzi udzielonej przez Naczelnika Urzędu Celnego w Piotrkowie Trybunalskim, pismem nr 363000-PA-0709-160/04/JP, AB stwierdza, że jest ona nieprawidłowa.

W związku z powyższym zmienia jej brzmienie i udziela nowej odpowiedzi na Państwa zapytanie zawarte w piśmie z dnia 15 lipca 2004 r.

Zgodnie z brzmieniem art. 37j ust. 2 ustawy z dnia 27 pażdziernika 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym ( Dz. U. z 2001 r., nr 110, poz. 1192 ze zm. ) obowiązujacym od dnia 14 października 2004 r. obowiązek zapłaty opłaty paliwowej od gazu wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przystosowanych technicznie do zasilania tym paliwem ciąży na podmiocie dokonującym sprzedaży detalicznej tego gazu. Podstawą obliczenia wysokości opłaty paliwowej jest ilość gazu, od jakiej sprzedawca detaliczny jest obowiązany zapłacić podatek akcyzowy. Ponieważ od dnia 1 maja 2004 r., w myśl przepisów ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym ( Dz. U. nr 29, poz. 257 ze zm. ), na sprzedawcy detalicznym gazu wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przystosowanych technicznie do zasilania tym paliwem, co do zasady nie ciąży obowiązek w podatku akcyzowym, nie może więc on określić podstawy obliczenia wysokości opłaty paliwowej.

Reasumując, z uwagi na fakt powiązania mechanizmu poboru opłaty paliwowej z przepisami o podatku akcyzowym, sprzedawca detaliczny gazu wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przystosowanych technicznie do zasilania tym paliwem, po 1 maja 2004 r. nie jast zobligowany do uiszczenia opłaty paliwowej. Wyjątek od tej zasady stanowi obowiązek zapłaty opłaty paliwowej od zapasów tego paliwa na dzień 1 maja br., od którego sprzedawca detaliczny gazu wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych był obowiązany do zapłaty podatku akcyzowego.

Krąg podmiotów zobowiązanych do zapłaty opłaty paliwowej został jednoznacznie określony z chwilą wejścia w życie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o zmianie ustawy o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym ( Dz. U. nr 213, poz. 2156 ), tj. z dniem 15 pażdziernika 2004 r. Bowiem, zgodnie z nowym brzmieniem art. 37j ust. 1 w/w ustawy obowiązek zapłaty opłaty paliwowej od gazu ciąży na:

1) producencie gazu, albo

2) importerze gazu, albo

3) podmiocie dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego gazu w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, albo

4) innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od gazu.

Jeżeli, zatem w ramach prowadzonej przez siebie działalności, będą Państwo posiadać status któregokolwiek z wyżej wymienionych podmiotów, to będziecie wówczas zobowiązani do zapłaty opłaty paliwowej.

Powyższa odpowiedż została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w Państwa zapytaniu oraz o stan prawny wynikający z przepisów obowiązujących na dzień 10 grudnia 2004 r. i jest zgodna tylko w przypadku przedstawienia rzeczywistego stanu sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj