Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-145/04
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-145/04
Data
2004.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
roboty budowlane


Pytanie podatnika
Podatnik zawarł umowę we wrześniu 2004r. w trybie zamówień publicznych na wykonanie robót (budowa hali sportowej). Wynagrodzenie wykonawcy ustalono według wartości netto plus 7% podatek VAT. Przewidziano 4 etapy rozliczenia robót ( fakturowania). Podstawą do wystawienia faktury miało być potwierdzenie wykonania robót przez inspektora nadzoru. Do dnia 30 kwietnia 2004r. za wykonane roboty budowlane zostały wystawione faktury VAT ze stawką podatku 7%. W związku ze zmianą stawek podatku od towarów i usług VAT z dniem 01 maja 2004r. wykonane roboty budowlane zostały zafakturowane ze stawką 22%.
Podatnik pyta:
1.Według jakiej stawki powinny być opodatkowane po 1 maja 2004r. roboty budowlane, na wykonanie których umowy zostały podpisane w 2003r. i nie można było przewidzieć wysokości stawki podatku od towarów i usług po wejściu Polski do Unii Europejskiej?
2.Według jakiej stawki należało opodatkować roboty budowlane rozpoczęte przed 1 maja 2004r. a zakończone po 1 maja 2004r.?
3.Czy inwestor może nie wyrazić zgody na podwyższenie, z przyczyn niezależnych od wykonawcy, stawki podatku od towarów i usług, pomimo żądania zgłaszającego zapytanie oraz pomimo tego , że wcześniej ten fakt zaakceptował, zaś w rozliczeniu końcowym budowy zmiany stawki VAT nie chce uznać?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik na podstawie zawartej umowy wykonał roboty budowlane (budowę hali sportowej), które do dnia 30.04.2004 roku opodatkowane były stawką VAT w wysokości 7%. W przedmiotowym piśmie Podatnik podnosi, iż umowa na powyższe roboty była zawarta dnia 08.09.2003 r. Część robót zostało wykonanych i zafakturowanych ze stawką podatku VAT 7% do dnia 30 kwietnia 2004r. Natomiast roboty budowlane zafakturowane po dniu 01 maja 2004r. zostały opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 22%. Inwestor odmawia zapłaty kwoty z faktury ze stawką podatku 22% VAT.
Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązek podatkowy w podatku VAT w odniesieniu do usług budowlanych lub budowlano-montażowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30- tego dnia, licząc od dnia wykonania usługi.
Identyczne brzmienie miał art. 6 ust. 8b pkt 2 lit. d ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obowiązującej do dnia 30.04.2004 r. Przepis ten stosuje się również w odniesieniu do usług wykonywanych (i przejmowanych) częściowo, których odbiór dokonywany jest na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych (art. 19 ust. 14 nowej ustawy o podatku od towarów i usług).
Terminy wystawiania faktur w przypadku świadczenia usług budowlanych regulują następujące przepisy: § 40 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) obowiązującego do dnia 30.04.2004 r.; § 18 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, od których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) obowiązującego od 1.05.2004 r. Zgodnie z wymienionymi regulacjami faktura dokumentująca wykonanie usług budowlanych lub budowlano-montażowych potwierdzonych protokołem zdawczo-odbiorczym musi być wystawiona nie później niż z dniem wystąpienia obowiązku podatkowego, tzn. najpóźniej z dniem zapłaty należności lub najpóźniej 30-tego dnia od dnia wykonania usługi, jeżeli zapłata nie nastąpiła. Faktura w takim wypadku nie może być jednak wystawiona wcześniej niż 30-tego dnia przed powstaniem tego obowiązku.

Zgodnie z pismem Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2004 r. Nr PP3-812-458/2004/AK/1786 w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wykonane zostały przez podatników przed 1 maja 2004 r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po dniu 30 kwietnia 2004 r. czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004 r.
W związku z tym podatnicy, którzy zafakturowali potwierdzone protokołem odbioru usługi wykonane pod rządami „starej” ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (do dnia 30.04.2004 r.) według nowych stawek (z uwagi na moment powstania obowiązku podatkowego), mogą obecnie zmniejszyć zobowiązanie podatkowe wystawiając stosowne faktury korygujące (§ 20 ust. 1 cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku ). Pamiętać przy tym należy, iż dopiero otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę usługi uprawnia wykonawcę do pomniejszenia zobowiązania podatkowego wykazanego w deklaracji stosownie do § 19 ust. 4 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku.

Natomiast w przypadku robót budowlanych zafakturowanych potwierdzonych protokołem odbioru po dniu 01 maja 2004r. dla których obowiązek podatkowy powstał po tym dniu, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku na powyższe roboty budowlane wynosi 22%. Strona nie przedłożyła protokołu zakończenia czynności odbioru końcowego oraz faktur wystawionych po dniu 01 maja 2004r.
Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.
Ponadto, informujemy iż problem przenoszenia przez nabywcę całego ciężaru wzrostu stawki podatku VAT na dostawcę nie może być rozstrzygany przez tutejszy organ podatkowy, a winien być uregulowany w zawartej między stronami umowie cywilnoprawnej lub rozstrzygnięty drogą negocjacji między wykonawcą a nabywcą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj