Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPD-415/31/04/05
z 7 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NPD-415/31/04/05
Data
2005.01.07



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
dzierżawa
najem
ogólne zasady opodatkowania
ryczałty


Pytanie podatnika
1. Czy w sytuacji kiedy w umowie występuję tylko ja, choć nieruchomość jest naszą wspólną własnością, możemy z żoną rozliczyć przychód z tej umowy za 2005 r. po połowie? 2. Czy każdemu z małżonków przysługuje w zryczałtowanym podatku dochodowym limit 4000 euro do wysokości, którego ma zastosowanie stawka podatkowa 8,5 % ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) - w odpowiedzi na zapytanie Pana z dnia 28.12.2004 r. doręczone w dniu 30.12.2004 r. dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego – w szczególności stosowania ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) w zakresie opodatkowania dzierżawy nieruchomości, wyjaśnia.

Stan faktycznyPodatnik zawarł umowę dzierżawy nieruchomości stanowiąca współwłasność jego i małżonka (wspólność małżeńska). Jak zaznaczył na umowie figuruje tylko on. W 2004 r. podatnik wybrał opodatkowanie ryczałtem składając oświadczenie, iż przychody z tytułu dzierżawy będzie rozliczał jeden z małżonków. W roku 2005 małżonkowie chcą rozliczać przychody z tytułu dzierżawy po połowie. Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej.

Pytanie podatnika 1. Czy w sytuacji kiedy w umowie występuję tylko ja, choć nieruchomość jest naszą wspólną własnością, możemy z żoną rozliczyć przychód z tej umowy za 2005 r. po połowie... 2. Czy każdemu z małżonków przysługuje w zryczałtowanym podatku dochodowym limit 4000 euro do wysokości, którego ma zastosowanie stawka podatkowa 8, 5 % ...

Stanowisko pytającego.Podatnik jest zdania, że przy rozliczeniu 2005 r. przychodu po połowie z małżonką, zarówno jego przychód jak i małżonki do wysokości 4000 euro będzie opodatkowany stawką zryczałtowanego podatku 8,5%, czyli łącznie będzie przysługiwał małżonkom limit 8000 euro, po przekroczeniu którego ryczałt wyniesie 20%.

Stanowisko organu podatkowegoStanowisko przedstawione przez podatnika w piśmie z dnia 28.12.2004 r. jest w części nieprawidłowe. W części odnośnie prawa do rozliczenia po połowie przychodów z dzierżawy wyżej opisanej nieruchomości stanowiącej współwłasność małżonków, stanowisko Pana jest prawidłowe.W części odnośnie przysługującego limitu do którego ma zastosowanie stawka 8,5 % stanowisko zawarte w piśmie jest nieprawidłowe – powyższy limit dotyczy przychodów osiągniętych przez obydwoje małżonków. Nie przysługuje dla każdego z małżonków odrębnie.

Zgodnie z art. 6 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Dla małżonków uzyskujących przychody ze źródła określonego w art. 10 ust 1 pkt 6 wyżej cytowanej ustawy (najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą), ustawa przewiduje odstępstwo w postaci opodatkowania całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich. Warunkiem skorzystania z tego prawa jest łączne spełnienie następujących warunków: złożenie w terminie oświadczenia o tym sposobie rozliczenia przychodu, istnienie wspólności majątkowej między małżonkami, uzyskiwanie przychodu ze źródła przychodu, określonego w art. 10 ust 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy. Podobne rozwiązanie przewiduje w art. 12 ust 6 ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), przyznając prawo do złożenia oświadczenia o opodatkowaniu przychodów z nieruchomości przez jednego z małżonków. Brak powyższego oświadczenia skutkuje opodatkowaniem przychodów przez każdego z małżonków odrębnie.

Terminem do złożenia oświadczenia o opodatkowaniu tych przychodów jest w przypadku osób opodatkowanych na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 20 dzień miesiąca po miesiącu, w którym podatnicy uzyskali pierwszy przychód (art. 8 ust 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), w przypadku zaś podatników podatku zryczałtowanego oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów przez jednego z nich należy złożyć do dnia 20 stycznia roku podatkowego, w przypadku rozpoczęcia zaś uzyskiwania przychodów w trakcie roku podatkowego do dnia pierwszej wpłaty na ryczałt ewidencjonowany.

Zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych podstawową formą opodatkowania w roku 2005 dla osób osiągających dochody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy są zasady ogólne. Podatnikowi przysługuje jednak prawo wyboru sposobu opodatkowania w tym przypadku podatnik może wybrać opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym.Na podstawie art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnicy, którzy będą opłacać podatek z tytułu dzierżawy nieruchomości w formie ryczałtu ewidencjonowanego są zobowiązani złożyć pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania za dany rok podatkowy. Oświadczenie takie podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania, nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego. W przypadku rozpoczęcia dzierżawy nieruchomości w trakcie roku podatkowego oświadczenie takie należy złożyć nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Podatnik, który kontynuuje dzierżawę nieruchomości i złożył stosowne oświadczenie może dokonać zmiany formy opodatkowania do dnia 20 stycznia roku podatkowego, brak oświadczenia o zmianie formy opodatkowania skutkuje przyjęciem, że właściwą formą opodatkowania jest obowiązująca w roku poprzednim.

Z Pana pisma wynika, że dokonał Pan wyboru formy opodatkowania – ryczałt ewidencjonowany – i w przypadku braku oświadczenia o wyborze innej formy opodatkowania w roku 2005 będzie Pan opodatkowany nadal ryczałtem ewidencjonowanym. Natomiast w piśmie Pana brak informacji o tym, czy małżonek wybrał ryczałt ewidencjonowany.

Odnośnie drugiego pytania dotyczącego limitu do jakiego przysługuje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym stawką 8,5 %. Z art. 12 ust 1 pkt 3 lit a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że przychody , o których mowa w art. 6 ust. 1a, do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro są opodatkowane w stawce 8,5%; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20 % przychodów, Należy jednak mieć na względzie art. 12 ust. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z którego wynika, że w przypadku osiągania przez małżonków przychodów o których mowa w art. 6 ust. 1a, kwota przychodów określona w ust. 1 pkt 3 lit. a), dotyczy łącznie obojga małżonków. Oznacza to, że łączny przychód z tytułu dzierżawy (........) do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro wysokość ryczałtu wynosi 8,5 % przychodów, a od nadwyżki ponad kwotę 4.000 euro ryczałt wynosi 20 % przychodów. Zgodnie z art. 4 ust 2 w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym kwoty wyrażone w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy.

Powyższej informacji o zakresie obowiązywania prawa podatkowego udzielono w oparciu o obowiązujący stan prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj