Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-102-4-BS/04
z 26 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-102-4-BS/04
Data
2004.11.26



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
hotel pracowniczy
stawki podatku
stołówka
usługi magazynowania i przechowywania towarów
usługi pogrzebowe
usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej


Pytanie podatnika
1. Jaką stawkę stosować w stołówce zakładowej?2. Stawka na usługi wykonywane przez lekarzy w Zakładzie Medycyny Sądowej?3. Stawka podatku VAT na usługi przechowywania zwłok?4. Stawka podatku VAT na usługi magazynowania rezerw dla Agencji Rezerw Materiałowych?5. Stawka podatku VAT na usługo hotelowe w hotelach pracowniczych?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

Pismem z dnia 28 czerwca 2004r. nr EFF/07-073/2/2004 (złożonym w tut. Urzędzie w dniu 29 czerwca 2004r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 października 2004r. nr EFF/07/073/3/2004r (złożonym w tut. Urzędzie w dniu 11 października 2004r.), Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Wątpliwości Jednostki dotyczą zastosowania prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla następujących rodzajów świadczonych usług:

  1. Jednostka posiada stołówkę zakładową, w której stołują się pracownicy oraz członkowie ich rodzin. Po 1 maja 2004r. stosuje stawkę VAT 7% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2c PKWiU 55.51. Taką samą stawkę 7% VAT stosuje dla sprzedawanych w stołówce posiłków osobom z zewnątrz. Jednostka ma wątpliwości czy stosowana stawka podatku VAT jest prawidłowa.
  2. W strukturach Jednostki jest Zakład Medycyny Sądowej. Lekarze tam zatrudnieni wykonują opinie na rzecz m.in. prokuratur i sądów. Po 1 maja 2004r. Jednostka stosuje stawkę 22% VAT wg PKWiU 85. Jednostka ma wątpliwości czy stosowana stawka podatku VAT jest prawidłowa i czy taką samą stawkę należy zastosować w przypadku, gdy jest wykonywana usługa lekarska tzw. obdukcji dla osoby fizycznej.
  3. Jednostka przechowuje zwłoki, za tę usługę pobiera wynagrodzenie, stosując stawkę VAT 7% na podstawie załącznika nr 3 do ustawy o VAT wg PKWiU 93.03. Jednostka ma wątpliwości czy stosowana stawka podatku VAT jest prawidłowa.
  4. Jednostka ma podpisaną umowę na magazynowanie rezerw jodu i potasowego jodku, stanowiących rezerwę państwową (w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 1996r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw) z Agencją Rezerw Materiałowych. Usługa ta posiada PKWiU 63.12.1. Do dnia 1 maja 2004r. Jednostka stosowała stawkę 0% dla „usługi magazynowania rezerw dla celów obronności i bezpieczeństwa wykonywanej na zlecenie” na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. Jednostka wystawia faktury w okresach kwartalnych – zgodnie z zawartą umową. Za okres drugiego kwartału 2004r. (dot. m-ca kwietnia, maja i czerwca) Jednostka wystawiła fakturę ze stawką VAT 22%. Agencja Rezerw Materiałowych prosi o skorygowanie stawki VAT za okres kwiecień 2004r. Jednostka ma wątpliwości czy powinna dokonać korekty stawki VAT.
  5. Jednostka posiada hotele pracownicze. Po 1 maja 2004r. za usługi hotelowe w tych hotelach stosuje stawkę VAT 7% na podstawie załącznika nr 3 do ustawy PKWiU 55.1 – usługi hoteli. Jednostka ma wątpliwości czy stosowana stawka podatku VAT jest prawidłowa.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

Ad.1

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do usług gastronomicznych, z wyłączeniem:

  • sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 %,
  • sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22 %.

W związku z powyższym odpłatne świadczenie usług gastronomicznych opodatkowane jest, co do zasady stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Ad. 2

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535) – zwaną dalej „ustawą” usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.
Jednostka dla usług świadczonych w Zakładzie Medycyny Sądowej stosuje symbol PKWiU 85.Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniami, które w tym przypadku nie mają zastosowania, bowiem symbol PKWiU 85 nie został wymieniony w żadnym z załączników do ustawy, zawierających wykazy towarów i usług opodatkowane stawką niższą niż stawka podstawowa.

Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 9 załącznika nr 4 do ustawy wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). W związku z powyższym, usługi świadczone w Zakładzie Medycyny Sądowej podlegają zwolnieniu od podatku, o ile rzeczywiście te usługi mieszczą się w dziale PKWiU 85.

Nadmienić należy, że prawidłowe zakwalifikowanie świadczonych usług należy do podatnika, a organem właściwym do dokonania powyższej kwalifikacji jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93 – 176 Łódź.

Ad. 3

Tutejszy organ podatkowy informuje, że nie jest organem właściwym do określania prawidłowych symboli statystycznych dla wykonywanych czynności. Obowiązek ten ciąży na wykonawcy usługi.
Według Jednostki, usługa przechowywania zwłok mieści się w klasie PKWiU 93.03. Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1, niemającym zastosowania w niniejszej sprawie.
W pozycji 160 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych łącznie z trumną lub urną (PKWiU 93.03).

Reasumując, jeżeli usługa przechowywania zwłok mieści w klasie PKWiU 93.03 to Jednostka powinna zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Ad. 4

W opinii tut. organu podatkowego dla ustalenia prawidłowej stawki podatku od towarów i usług na wykonywane usługi, należy posłużyć się przepisami prawa materialnego obowiązującego w dniu wykonania tych usług. Wprawdzie, zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami) – zwanej dalej „ustawą o VAT” obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze – z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, m.in. przechowywania mienia, jednakże przepis ten nie reguluje stawek podatku od towarów i usług, a jedynie powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego też w opinii tut. organu podatkowego w przedmiotowym stanie faktycznym, Spółka winna zastosować przepisy ustawy o VAT, które obowiązywały w dniu wykonania usługi.

Powyższe stanowisko znajduje swoje odzwierciedlenie w stanowisku prezentowanym na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów pod adresem:
http://www.mofnet.gov.pl/dokument.php?dzial=114id=35479
W stanowisku tym stwierdzono, iż:
„W przypadku czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wykonane zostały przez podatnika przed dniem 1 maja 2004r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstawał po dniu 30 kwietnia 2004r. - należy stosować stawkę podatku obowiązującą dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004r.”:

W związku z powyższym Jednostka powinna skorygować wcześniej wystawioną fakturę VAT odnośnie stawki podatku za usługi wykonane w miesiącu kwietniu 2004r.

Zgodnie z § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. W myśl § 20 ust. 3 ww. rozporządzenia faktura korygująca wystawiona w przypadku omyłek, o których mowa w ust. 1, zawiera dane określone w ust. 2 pkt 1, pkt 2 lit. a), kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.

Ad. 5

Usługi sklasyfikowane przez podatnika jako usługi hotelowe zostały wymienione w pozycji nr 139 załącznika nr 3 do ustawy i podlegają – na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy – opodatkowaniu stawką 7%.

Powyższą informację udzielono przyjmując założenie, że przedstawione przez podatnika statystyczne zaszeregowanie czynności do określonych grup statystycznych jest prawidłowe . Ponieważ tut. organ podatkowy nie jest właściwy do rozstrzygania kwestii klasyfikacyjnych związanych z PKWiU, zasadne jest wystąpienie - celem potwierdzenia prawidłowości dokonanego przez podatnika zaszeregowania statystycznego usług i w konsekwencji niniejszej wykładni – do uprawnionego organu (Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi) o wydanie stosownej opinii.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj