Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie
ZN-I-1/443-162/04
z 16 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZN-I-1/443-162/04
Data
2004.12.16



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
likwidacja działalności
przerwa w działalności gospodarczej
złożenie deklaracji


Pytanie podatnika
1. Co oznacza działalność prowadzona w sposób częstotliwy?
2. Co oznacza działalność prowadzona w sposób ciągły?
3. Co oznacza konieczność likwidacji działalności gospodarczej w sytuacji składania bądź nie, deklaracji VAT w oparciu o ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?
4. Co oznacza przerwa w prowadzeniu działalności gospodarczej?


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie, na pisemne zapytanie podatnika, udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Ad. 1

W art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług definiując dla jej potrzeb pojęcie działalności gospodarczej stwierdzono, że stanowi ją również czynność (z zakresu działalności producentów, handlowców lub usługodawców) wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Oznacza to, że aby jednorazową dostawę towarów lub jednorazowe świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystane przy niej towary (usługi) zostały nabyte w celu spożytkowania ich przy tej czynności. Osoba mająca zamiar, (potwierdzony obiektywnymi dowodami) rozpocząć niezależną działalność gospodarczą, oraz ponoszącą pierwsze wydatki na te cele, powinna być uznana za podatnika. W rozpatrywanym przypadku nie jest zasadne badanie przesłanki częstotliwości ponieważ pojęcie to dotyczy czynności dokonanych w sposób jednorazowy z ewentualnym zamiarem wykonywania ich w sposób częstotliwy. W przypadku podatnika, działalność polegająca na wynajmie pokoi gościnnych nie mieści się w kategorii czynności jednorazowych.

Ad. 2

Podatnicy prowadzą działalność gospodarczą w sposób ciągły od momentu zarejestrowania się we właściwym organie podatkowym do momentu likwidacji działalności gospodarczej. Ponieważ według danych tut. Urzędu podatnik rozpoczął działalność gospodarczą 15.07.2002 r., a od 31.07.2003 r. jest zarejestrowany w podatku VAT i nie wpłynęły żadne informacje dotyczące likwidacji działalności gospodarczej, podatnik jest uznany za prowadzącego działalność gospodarczą w sposób ciągły.

Ad. 3

Zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, jest obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT. Zgodnie z art. 96 ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku gdy zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu nie zostało zgłoszone zgodnie z ust. 6, naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT. W rozpatrywanym przypadku obowiązek zgloszenia zaprzestania działalności gospodarczej wynika więc wprost z ustawy. Jeżeli podatnik nie złoży dokumentów odnośnie likwidacji działalności gospodarczej jest on obowiązany do składania deklaracji VAT-7. Kwestię tą wyjaśnił już Naczelnik tut. Urzędu we wcześniejszym piśmie skierowanym do podatnika. W przypadku gdy podatnik zostanie wykreślony z rejestru jako podatnik VAT, ponowna rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług niesie za sobą konsekwencje ponownego zgłoszenia rejestracyjnego zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT i wniesienia opłaty skarbowej zgodnie z art. 144 ustawy o VAT.

Ad. 4

Ustawodawca w ustawie o podatku od towarów i usług nie przewidział określenia "przerwy" w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Podatnik złożył w tut. Urzędzie zawiadomienie, w którym informuje, że w określonym czasie "nastąpi przerwa w prowadzeniu działalności gospodarczej do odwołania".

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.), w przypadku zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej w danym roku podatkowym nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy, jeżeli podatnik zawiadomi o tej przerwie najpóźniej w dniu rozpoczęcia i w dniu poprzedzajcym dzień jej zakończenia.

Zawiadomienie złożone przez podatnika zostało przyjęte jako informacja o przerwie w prowadzeniu działalności gospodarczej, która jest jednoznacznie informacją o zawieszeniu działalności na czas nieokreślony. Za cały okres trwajacej przerwy w prowadzeniu działalności nie jest pobierany podatek opłacany w formie karty podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj