Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1470/04/CIP/09
z 17 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1470/04/CIP/09
Data
2004.09.17



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> System zwrotu podatku podróżnym --> Podróżni


Słowa kluczowe
części zapasowe
nabycie
podróżni
samochód
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy zwrot podatku od towarów i usług podróżnym może dotyczyć nabywanych wymienionych wyżej towarów.Zdaniem Podatnika ustawa o podatku od towarów i usług oprócz paliw silnikowych, nie zawiera ograniczeń pod względem rodzaju nabywanych towarów.


Stan faktyczny

Podatnik zamierza nabyć poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej samochody nowe, używane osobowe i ciężarowe oraz części do tych samochodów.

Ocena prawna stanu faktycznego.

System zwrotu podatku VAT podróżnym dotyczy osób fizycznych niemających stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty Europejskiej. Tylko takie osoby fizyczne, których miejsce stałego zamieszkania znajduje się w kraju nienależącym do Unii Europejskiej, będą nosiły miano "podróżnych", o których mowa w art. 126 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Podróżny, o którym mowa w tym przepisie, ma prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez niego poza terytorium Wspólnoty w bagażu osobistym podróżnego. Zwrot ten zgodnie z art. 126 ust. 3 nie może dotyczyć nabycia paliw silnikowych.

Natomiast miejsce stałego zamieszkania podróżnego ustala się na podstawie paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość w myśl ust. 2 w/w artykułu.

Tak więc mając na względzie przytoczone przepisy stwierdzić należy, iż zwrot podatku może nastąpić wyłącznie w określonych warunkach. Po pierwsze osobą nabywającą na terytorium Wspólnoty Europejskiej musi być osoba nie mająca stałego miejsca zamieszkania na jej terytorium, a więc posiadająca status „podróżnego” zgodnie z art. 126 ust. 1 ustawy. Po drugie wywóz nabytego towaru musi nastąpić w stanie nienaruszonym w bagażu osobistym podróżnego.

W przepisach ustawy o podatku od towarów i usług nie występuje definicja „bagażu osobistego” jednakże w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966) w § 25 ust. 3 za bagaż osobisty uważa się cały bagaż, który podróżny jest w stanie przedstawić organom celnym, wjeżdżając na terytorium kraju, jak również bagaż, który przedstawi on później organom celnym, pod warunkiem przedstawienia dowodu, że bagaż był zarejestrowany jako bagaż towarzyszący w momencie wyruszenia w podróż przez przedsiębiorstwo, które było odpowiedzialne za jego przewóz. Bagaż osobisty nie obejmuje przenośnych kanistrów zawierających paliwo w ilości nieprzekraczającej 10 litrów.

Biorąc pod uwagę definicję bagażu osobistego stwierdzić należy, iż niemożliwym jest zachowanie warunku przewozu przedmiotowych samochodów w bagażu osobistym podróżnego. Tym samym nie można w takim przypadku zastosować zwrotu podatku zapłaconego przy ich nabyciu, w przeciwieństwie do niektórych części samochodowych, które mogłyby spełnić wyżej przedstawiony warunek.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj