Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PD.II415/26/04
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD.II415/26/04
Data
2004.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
prawo nabyte
ulga budowlana


Pytanie podatnika
W latach 1998 - 2001 podatnik budował jednorodzinny budynek mieszkalny dokonując z tego tytułu odliczeń w ramach tzw. „dużej ulgi budowlanej”. W sierpniu 2001 roku sprzedał rozpoczętą budowę budynku mieszkalnego, jednak po dacie sprzedaży podatnik poniósł wydatki na zakup materiałów budowlanych w związku z zamiarem rozpoczęcia w 2002 roku budowy nowego budynku mieszkalnego. Wydatki te udokumentowane zostały fakturami VAT, wystawionymi przez podatnika nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku oraz zostały odliczone w składanym zeznaniu za 2001 rok.
Czy w związku z poniesieniem w 2001 roku wydatków na nabycie materiałów budowlanych, podatnik ma prawo do odliczenia od podatku ulgi z tytułu budowy budynku mieszkalnego w ramach praw nabytych ?


Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit a - f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2001 r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27 obniżony zgodnie, z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na:
a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
b) budowę budynku mieszkalnego,
c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej; w razie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, za wydatki poniesione na wkład budowlany uznaje się wydatki stanowiące nadwyżkę ponad kwotę wkładu mieszkaniowego zaliczonego przez spółdzielnię na wkład budowlany,
d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
g) remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, utworzonej na podstawie odrębnych przepisów.

Natomiast, zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509), podatnikom, którzy w latach 1997 - 2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) - f) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002 r. przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 01.01.2002 r. do dnia 31.12.2004 r.
Tak więc aby można było skorzystać z ulgi na budowę budynku mieszkalnego w latach 2002 - 2004, należało nabyć prawo do tej ulgi najpóźniej w 2001 roku tj. ponieść wydatki na daną inwestycję najpóźniej w 2001 roku i wykazać je w zeznaniu podatkowym za rok w którym zostały poniesione.
Pojęcie "budowa budynku mieszkalnego" nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego, zatem należy opierać się na definicji zawartej w art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 ze zm.), gdzie przez "budowę" należy rozumieć proces produkcyjny (budowlany) polegający na wykonaniu obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę oraz przebudowę obiektu budowlanego. Mając przy tym na względzie treść rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego, o które pomniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788), do wydatków na budowę domu należy zaliczyć te wszystkie wydatki, które są konieczne dla realizacji procesu budowlanego, w tym również te, które wiążą się z zakupem materiałów, usług obejmujących wykonanie ekspertyz, opinii, projektów itp.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2001 zostały poniesione i odliczone w zeznaniu podatkowym, w ramach ulgi na budowę budynku mieszkalnego drobne wydatki na zakup materiałów takich jak: blacha ocynkowana, gipsar, gładź tynkowa. Sam zakup materiału budowlanego nie oznacza jeszcze rozpoczęcia procesu budowlanego o którym mowa we wspomnianym wyżej prawie budowlanym i zawartej w nim definicji budowy. Wprawdzie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie warunkuje odliczenia od podatku wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego od posiadania pozwolenia na budowę, jednak wg Prawa budowlanego, pozwolenie takie należy uzyskać przed rozpoczęciem prac. W przypadku poniesienia wydatków na budowę istnieje możliwość skorzystania z ulgi pod warunkiem rozpoczęcia prac i uzyskania pozwolenia na budowę w rozsądnym, krótkim terminie od chwili poniesienia pierwszych wydatków.

W 2001 roku w zeznaniu odliczone zostały wydatki związane z budową budynku mieszkalnego, natomiast z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że do grudnia 2001 r.ku podatnik nie dysponował nawet działką budowlaną. Właściwy proces inwestycyjny rozpoczął się faktycznie dopiero w 2002 roku w momencie:
- zakupu zabudowanej działki gruntu (akt notarialny z 19.02.2002 r.),
- wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu pod budowę (decyzja Wójta Gminy z dnia 21.03.2002 r.),
- wydania pozwolenia na budowę (decyzja Starosty z dnia 19.07.2002 r.Przewidziane w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2001 r., prawo odliczenia wydatków, a co za tym idzie nabycie praw do kontynuacji ulgi budowlanej do 2004 roku, było więc związane z rozpoczętym procesem budowy, natomiast zakup i gromadzenie wyżej wymienionych materiałów budowlanych nie stanowi jeszcze o rozpoczęciu budowy domu mieszkalnego.
Mając na uwadze opisany stan faktyczny, organ podatkowy stwierdza, że w nie ma podstaw do uznania, iż podatnik rozpoczął w 2001 roku budowę budynku mieszkalnego w sytuacji nabycia gruntu pod tę budowę w lutym 2002 roku. W związku z powyższym ulga na kontynuacje rozpoczętej inwestycji, nie przysługuje podatnikowi, ponieważ zgodnie z cytowanym wyżej art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku, podatnik nie rozpoczął budowy budynku mieszkalnego przed dniem 1 stycznia 2002 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj