Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim
PDO-415/64/04
z 8 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDO-415/64/04
Data
2004.12.08



Autor
Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
dodatki
pojazdy
przychody ze stosunku pracy
straż


Pytanie podatnika
Czy dodatek za używanie własnego pojazdu do celów służbowych przyznany wg. zasad określonych szczególnymi przepisami strażnikowi Państwowej Straży Rybackiej może być zwolniony od podatku dochodowego ?


W odpowiedzi na pismo Wasz znak PSR 2327-1/04 z dnia 23-09-2004r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. nr 137 poz. 926 ze zm.) informuje, iż:w roku 2003 wolne od podatku dochodowego były:


- na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy - ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność;
- na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 22 ustawy - kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy:
a) w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) - do wysokości nie przekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,
b) w jazdach lokalnych - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nie przekraczającej stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu,określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika wg obowiązującego wzoru.

Nowela ustawy , która obowiązuje od dnia 01-01-2004r. (Dz. U. z 2003 Nr 202 poz. 1956) uchyliła pkt 22 zawarty w art. 21 ust. 1. Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 93 poz. 894) obowiązującą od dnia 1 maja 2004r. dodano do zwolnień przedmiotowych zawarty w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pkt 23 b, mocą którego wolny od podatku jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałty pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika, w/w przepis przewiduje zatem możliwość zwolnienia, ale zwrotu kosztów, o których mowa wyżej.

Z przedstawionej sytuacji wynika, iż na podstawie § 4 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 09 maja 1997r. w sprawie praw i obowiązków pracowniczych, zasad wynagradzania, wzorów oznak, legitymacji służbowej, odznaki służbowej i umundurowania strażników Państwowej Straż Rybackiej oraz wzoru oznaki i legitymacji strażnika Społecznej Straży Rybackiej (Dz. U. nr 55 poz. 354) strażnikom Państwowej Straży Rybackiej, o których mowa w § 1 w/w rozporządzenia może być przyznany dodatek za używanie własnego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru do celów służbowych wg zasad określonych przepisami szczególnymi.

Wobec powyższego otrzymany dodatek dotyczący zwrotu omawianych kosztów jest przychodem ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 w/w ustawy) i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym, ponieważ w tej konkretnej sytuacji nie mamy do czynienia ze zwrotem poniesionych kosztów z tytułu używania pojazdów samochodowych stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 22 ustawy, a tylko dodatkiem za używanie własnego samochodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj