Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu
PUS.PP I 443/45/04/BO/CM
z 28 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.PP I 443/45/04/BO/CM
Data
2004.06.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy we Wrocławiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
nagroda pieniężna
sport
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nagrody pieniężne i kwoty za miejsca premiowe otrzymywane przez sportowca (kolarza) mającego zarejestrowaną działalność gospodarczą w zakresie usług sportowych, reklamowych i informatycznych, będącego podatnikiem VAT-czynnym?


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) „zwanej dalej ustawą o VAT” opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 8 ust. 1 i ust. 3 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa wyżej rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.
Na podstawie ww. przepisów podlegają opodatkowaniu tylko usługi wykonywane odpłatnie, czyli za wynagrodzeniem mającym bezpośredni związek z tymi czynnościami. Ponieważ udział w zawodach sportowych jest dla sportowca dobrowolny – organizatora oraz sportowca nie łączy żaden stosunek prawny zobowiązujący tego drugiego do uczestnictwa w tej imprezie – nie można uznać zdobytych ewentualnie nagród pieniężnych lub kwot za miejsca premiowane za wynagrodzenie z tytułu czynności uczestnictwa i ścigania w zawodach. Otrzymana nagroda jest zatem otrzymanym świadczeniem pieniężnym, do wypłaty którego jednostronnie zobowiązał się organizator imprezy sportowej. Stosunek prawny łączący organizatora wyścigu z zawodnikiem określa art. 919 Kodeksu cywilnego – przyrzeczenie publiczne. Sportowiec biorąc udział w wyścigu ma przyrzeczoną nagrodę za zajęcie określonego miejsca. Przyrzeczenie publiczne jest jednak jednostronnym oświadczeniem dłużnika, mocą którego podejmuje on zobowiązanie dotrzymania danego przyrzeczenia. Wypłacane świadczenie pieniężne nie stanowi zatem wynagrodzenia za uczestnictwo i ściganie się w zawodach sportowych, które to czynności mieszczą się w pojemnej, powołanej wyżej definicji usług.
Tutejszy organ podatkowy potwierdza zatem stanowisko podatnika, iż otrzymane w zawodach sportowych nagrody pieniężne oraz kwoty za miejsca premiowane nie podlegają przepisom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj