Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przeworsku
US.I/2-443/24/04
z 11 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/2-443/24/04
Data
2004.10.11



Autor
Urząd Skarbowy w Przeworsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
ciągnik rolniczy
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
pojazdy


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnym zakresie przy zakupie ciągnika rolniczego?


W odpowiedzi na zapytanie podatnika zawarte w piśmie skierowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przeworsku z dnia 14.09.2004 r. czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnym zakresie przy zakupie ciągnika rolniczego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku, działając na podstawie uregulowań prawnych zawartych w art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), przedstawia własne stanowisko w sprawie:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W przepisie art. 86 ust. 3 ww. ustawy wskazano natomiast, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru: DŁ = 357KG + n x 68kg, gdzie: DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność, n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy,

podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 50 % kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 5.000,00 zł.

Dopuszczalną ładowność oraz ilość miejsc (siedzeń) pojazdów, o których mowa wyżej, w myśl zapisu art. 86 ust. 5 ustawy, określa się na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3 tegoż przepisu.

Z powyższych zatem uregulowań wynika, że przepisy dotyczące ograniczenia w odliczeniu podatku naliczonego VAT z tyt. zakupu środków transportu są ściśle związane z zakupem (nabyciem) samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg powyższego wzoru.

Z pisma skierowanego do tut. organu podatkowego wynika, że podatnik zakupił ciągnik rolniczy (opodatkowany przy zakupie wg stawki 22-procentowej) i wykorzystuje go do wykonywania czynności opodatkowanych związanych przede wszystkim z transportem materiałów budowlanych.

Według oceny Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przeworsku ograniczenie w zakresie odliczenia podatku naliczonego o którym mowa w art. 86 ust. 3 wyżej powołanej ustawy o podatku od towarów i usług nie ma zastosowania przy zakupie ciągnika rolniczego, gdyż przepis ten dotyczy wyłącznie samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych. Tymczasem zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług samochody osobowe i inne pojazdy samochodowe grupowane są w dziale XXXIV, obejmującym pojazdy mechaniczne, przyczepy i naczepy, ciągniki rolnicze natomiast mieszczą się w grupowaniu 29.3 maszyny dla rolnictwa i leśnictwa a więc w dziale XXIX, obejmującym maszyny i urządzenia, gdzie indziej niewymienione. Skoro ciągnik rolniczy nie jest samochodem osobowym, ani pojazdem samochodowym, co wynika z powyższego ustalenia, to zakaz odliczenia całości podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ww. ustawy o VAT w trakcie zakupu przedmiotowego ciągnika rolniczego nie będzie miał zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Biorąc pod uwagę wyżej przedstawiony stan faktyczny i prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku podziela stanowisko podatnika przedstawione we wniosku skierowanym do tut. organu odnoście odliczenia podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj