Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
US32/IPdg2/4111/429/35/04
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US32/IPdg2/4111/429/35/04
Data
2004.12.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
kontrahenci
koszty uzyskania przychodów
należności nieściągalne


Pytanie podatnika
W odniesieniu do sprzedaży wierzytelności wynikającej z nie zapłaconej przez kontrahenta należności. Uzyskany przychód nie stanowi przychodu zaliczanego do przychodów działalności gospodarczej a ewentualna strata poniesiona w wyniku tej transakcji, nie jest kosztem uzyskania przychodu.


Przedmiotem zapytania z dnia 6 grudnia 2004 r. złożonego w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) jest zakres stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1997 r. o pdof w odniesieniu do sprzedaży wierzytelności wynikającej z nie zapłaconej przez kontrahenta należności.
Według opinii wyrażonej w piśmie, uzyskany przychód nie stanowi przychodu zaliczanego do przychodów działalności gospodarczej a ewentualna strata poniesiona w wyniku tej transakcji, nie jest kosztem uzyskania przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany działając w trybie art. 14 a § 1ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. 137 poz. 926 ze zm. ) niniejszym wyjaśnia:

Zgodnie z określeniem wynikającym z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.o pdof ( Dz. U z 2000 nr. 14 poz. 176 ze zm. ) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem Vat za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek Vat.
Zatem kwota uzyskana ze sprzedaży wierzytelności, zarachowanej uprzednio jako przychód należny na podstawie wystawionej faktury, nie stanowi dodatkowego przychodu działalności gospodarczej. Przychód ten traktowany jest na równi z zapłatą należności zaliczonej już wcześniej do przychodów.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Jak wynika z art. 23 ust. 1 pkt. 34 ustawy, strata z tytułu wierzytelności nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, chyba że wierzytelność ta uprzednio na podstawie art. 14 została zarachowana jako przychód należny.
Stosownie do opisanej reguły, strata ze sprzedaży wierzytelności zarachowanej jako przychód należny a ceną uzyskaną z jej sprzedaży może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj