Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście
PP 443-136/04
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-136/04
Data
2004.09.30



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
dotacja
jednostka budżetowa
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
zmiana przepisów


Pytanie podatnika
1. prawo odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy wykonuje od dnia 1 maja 2004 r. czynności wyłącznie opodatkowane, a przed 1 maja wykonywał czynności opodatkowane oraz czynności zwolnione z podatku VAT oraz o zasadę ustalenia zakresu prawa do odliczenia w oparciu o art. 90 ustawy o VAT (ustalenie proporcji).
2. czy dotacja otrzymywana z Urzędu Miasta, przeznaczana na prowadzenie działalności przez jednostkę budżetową, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


Ad.1. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Dla ustalenia prawa do odliczenia podatku naliczonego istotne jest zatem istnienie związku między zakupami a wykorzystaniem ich do wykonywania czynności opodatkowanych. Zaznaczyć przy tym należy, iż art. 86 ust. 10, 11 i 13 ustawy o VAT określa jedynie termin, w którym odliczenie podatku naliczonego jest prawnie dopuszczalne. Jeśli zatem dokonane zakupy dotyczyły czynności nieopodatkowanych do dnia 30 kwietnia 2004 r., to prawo do obniżenia podatku należnego nie powstaje, nawet wówczas gdy otrzymanie faktury, i związany z tym termin odliczenia podatku naliczonego, nastąpiły już w miesiącu, w którym czynności wcześniej nieopodatkowane zostały objęte opodatkowaniem na mocy nowej ustawy o VAT.
iązek odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz obowiązek ustalenia proporcji (udziału rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo) zachodzi wtedy, gdy podatek naliczony wiąże się u podatnika zarówno z czynnościami opodatkowanymi i czynnościami zwolnionymi (art. 90 ust. 1, 2, 3 ustawy o VAT). Proporcja ta ustalana jest w celu określenia prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z czynnościami dokonywanymi już po 1 maja 2004 r.
li zgodnie z powyższym podatek naliczony związany jest u Podatnika z czynnościami wyłącznie opodatkowanymi, przepisy o ograniczeniu prawa do odliczania podatku naliczonego z art. 90 ustawy o VAT nie mają wobec niego zastosowania. Podatnik ma prawo obniżać podatek należny o podatek naliczony, który stanowi sumę kwot podatku określonych w otrzymanych fakturach. Jeżeli kwota podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy (art. 87 ust. 1 ustawy o VAT).
2. W myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą towarów lub ze świadczeniem usług. Z powyższego unormowania wynika, iż nie każda dotacja wchodzi w podstawę opodatkowania, lecz jedynie taka, która stanowi dopłatę do określonych rodzajów towarów lub usług, kalkulowanych według stawek jednostkowych. Tego rodzaju dofinansowanie jest bowiem elementem uzupełniającym cenę i zależy od ilości i wartości świadczonych usług i dostawy towarów.
pytaniu Podatnik wskazuje, iż dotacja, którą otrzymuje on z Urzędu Miasta, jest przeznaczana na prowadzenie przez niego działalności i utrzymanie podmiotu. Dotacja ta, jako nie związana z ceną towarów i usług, nie podlega włączeniu do podstawy opodatkowania podatkiem VAT.
Tut. Organ informuje, iż na podstawie art. 8 pkt 3 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2000 r., Nr 86, poz. 960 ze zm.) jednostki budżetowe zwolnione są z opłaty skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj