Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
DV-II-443-101/04
z 10 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DV-II-443-101/04
Data
2004.09.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
otrzymanie faktury
towar


Pytanie podatnika
Dotyczy okresu rozliczeniowego, w którym nabyła prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego w otrzymanej fakturze.


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pytanie Pani zawarte w piśmie z dnia 16 lipca 2004 r., uzupełnionym pismem z dnia 5 sierpnia 2004r. (data wpływu do tut. organu 6 sierpnia 2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia .

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco :

W dniu 30 czerwca 2004r. dokonała Pani zakupu paliwa udokumentowanego fakturą wystawioną w tym dniu, którą otrzymała Pani w dniu 6 lipca 2004r.

Wątpliwości Pani dotyczą okresu rozliczeniowego, w którym nabyła Pani prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego w otrzymanej fakturze, o której mowa.

Zdaniem Pani przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w przedmiotowej fakturze w miesiącu otrzymania towaru - mimo faktycznego otrzymania tej faktury w następnym okresie rozliczeniowym.

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśniam, co następuje.

Ustawodawca w art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zapewnił podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w związku z nabyciem towarów i usług w zakresie , w jakim są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Prawo, do dokonania ,,odliczenia’’ o którym mowa może zostać przez podatnika zrealizowane w ściśle określonym terminie.

Stanowi o tym treść art. 86 ust. 10 w/w ustawy zgodnie z którą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje:

  1. w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2 - 4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18;
  2. w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 – w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostaw towarów, dla której podatnikiem jest nabywca;
  3. w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust.13 pkt 1cyt. ustawy, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy -w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności;
  4. w przypadku dokonania spisu z natury określonego w art. 113 ust. 5 i 7 w/w ustawy– nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tego spisu;
  5. w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi- za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w wyżej określonych terminach, to zgodnie z ust 11 art. 86 w/w ustawy może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Zgodnie z literalnym brzmieniem powołanych przepisów art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 cyt. ustawy terminem do dokonania ,,odliczenia’’ jest okres rozliczeniowy w którym podatnik otrzymał fakturę lub następny okres rozliczeniowy.

Uzasadniając prezentowane w przedmiotowym piśmie stanowisko powołała się Pani na przepisy: art. 86 ust. 12 cyt. ustawy oraz § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. (Dz. U. Nr 97, poz. 971)

Treść powołanego przez Panią przepisu art. 86 ust. 12 cyt. ustawy stanowi, iż w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust.2 pkt 1lit a lub lit c tego przepisu przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2 4, 7 i 9 - 11 w/w ustawy – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzenia towarem lub z chwila wykonania usługi.

Zatem powyższa regulacja dotyczy przypadku otrzymania przez podatnika faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

W treści zapytania podała Pani, że dostawa paliwa nastąpiła 30 czerwca 2004r., a fakturę otrzymała Pani 6 lipca 2004r. - a więc powołany wyżej przepis nie odnosi się do przedstawionego przez Panią stanu faktycznego.

Kolejny powołany przez Panią przepis § 16 ust.1w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. stanowi, że fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi , z zastrzeżeniem przepisu § 17 i § 18.

Przepis ten określa termin wystawienia faktury, a nie okres rozliczeniowy, w którym podatnik ma prawo dokonać ,,odliczenia’’ podatku naliczonego.

Wobec powyższego stanowisko Pani zawarte zapytaniu nie znalazło uzasadnia w treści powołanych przepisów.

Reasumując, skoro w dniu 30 czerwca 2004r. dokonała Pani zakupu i otrzymała towar, a fakturę VAT dokumentującą tą transakcję otrzymała w dniu 6 lipca 2004. – to w świetle wyżej powołanych przepisów przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w tej fakturze w miesiącu otrzymania faktury tj. w lipcu 2004r. lub w następnym okresie rozliczeniowym.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj