Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyniu
US-PM-434/PCC/68/2004
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PM-434/PCC/68/2004
Data
2004.12.17



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
pożyczka
wynagrodzenie pracownicze


Pytanie podatnika
Czy umowa pożyczki udzielona przez pracownika pracodawcy z wynagrodzenia pracownika z przeznaczeniem na cele działalności gospodarczej pracodawcy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, czy też podlega wyłączeniu z tego podatku?


Przepis art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych / Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm. 2000r / o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia od tego podatku umowy pożyczki udzielone na rozpoczęcie lub prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy, stanowiących przedmiot pożyczki.

Przepisy nie precyzują, w jaki sposób należy udokumentować fakt poniesienia określonych wydatków, należy przyjąć, że mogą to być wszelkiego rodzaju dokumenty i rachunki.

Dodatkowym warunkiem zastosowania zwolnienia, który jednoznacznie wynika z treści przepisu jest to, że otrzymane na podstawie umowy pożyczki pieniądze przeznaczone zostaną na rozpoczęcie lub dalsze prowadzenie działalności gospodarczej.

Dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych - umowy pożyczki - nie ma znaczenia z jakich środków udzielona jest pożyczka, z jakiej przyczyny doszło do jej zawarcia, ani fakt,iż pożyczkodawcą jest pracownik pożyczkobiorcy. Istotny jest sam fakt zawarcia umowy pożyczki. Dla zastosowania zwolnienia od podatku istotny jest cel udzielenia pożyczki i spełnienie ściśle określonych w ustawie warunków. W tym przypadku jest to przeznaczenie pieniędzy na prowadzenie działalności gospodarczej oraz udokumentowanie, że środki na ten cel zostały wydatkowane w terminie 12 miesięcy od daty zawarcia umowy. Dla celów dowodowych oświadczenie woli udzielenia pożyczki winno być zawarta w formie pisemnej.

W opisanym w pytaniu stanie faktycznym, będzie mogło mieć zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jednak pod warunkiem spełnienia wymogów zawartych w tym przepisie.

Brak jest natomiast podstaw prawnych do stosowania,, w przypadku takiej umowy pożyczki wyłączenia, o którym mowa w art. 2 pkt 1 lit. e powołanej ustawy gdyż to, iż pożyczka udzielona została z wynagrodzenia za pracę nie oznacza, że udzielona została w sprawach wynagrodzeń za pracę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj