Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PB-I/415/32/IH/04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB-I/415/32/IH/04
Data
2004.12.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność usługowa
moment powstania przychodów
pozarolnicza działalność gospodarcza


Pytanie podatnika
"W jaki sposób i w jakim terminie należy zaewidencjonować przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów uzyskany na podstawie wystawionego rachunku w miesiącu październiku 2004 r. za nauczanie języka obcego za okres od miesiąca października 2004 r. do czerwca 2005 r., kiedy rachunek został opłacony w październiku 2004 r.?"


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku informuje: pismem z dn. 02.12.2004 r. (data wpływu do tut. urzędu 03.12.2004 r.) zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Z treści złożonego pisma wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie nauki języków obcych w ramach Ośrodka Języków Obcych ..........., rozliczając się przy tym na zasadach ogólnych (prowadząc księgę przychodów i rozchodów) i zwróciła się Pani z zapytaniem: W jaki sposób i w jakim terminie należy zaewidencjonować przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów uzyskany na podstawie wystawionego rachunku w miesiącu październiku 2004 r. za nauczanie języka obcego za okres od października 2004 r. do czerwca 2005 r. Rachunek został opłacony w miesiącu październiku 2004 r. Sformuowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: mimo tego, że rachunek został wystawiony i opłacony w październiku 2004 r. to nie ma tu zastosowania art. 14 ust.1c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie jest mowa, że za datę powastania przychodu uważa się dzień wystawienia rachunku. Z uwagi na to, że rachunek dotyczy usług ciągłych, a usługa będzie świadczona w różnych okresach, a nawet dotyczy dwóch róznych lat (rozliczeń podatkowych). W związku z powyższym przychodem w danym miesiącu będzie wyliczona kwota należna za faktycznie wykonaną usługę w danym miesiącu (okresie sprawozdawczym).

Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) za datę powstania przychodu o którym mowa w ust.1, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym: 1)wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub 2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stnowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty lub 3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach. W myśl art. 14 ust.3 pkt 1 w/w ustawy, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Jak wynika z cyt. powyżej art. 14 ust.1c pkt 2 updof, przychód z działalności gospodarczej powstaje w chwili wykonania usługi lub częściowego jej wykonania, przy czym bez wpływu na określenie momentu jego powstania pozostaje okoliczność zapłaty za nie wykonana usługę.

Oznacza to, że rozliczenie przychodu powinno nastąpić w miesiącu (roku podatkowym) wykonania usługi lub jej wykonania częsiowego. W przypadku usług ciągłych, do których należy zaliczyć usługi edukacyjne częściowo wykonane następuje zwykle po zakończeniu miesiąca nauki. Wobec przedstawionego stanu faktycznego i przytoczonego stnu prawnego stanowisko Pani w zakresie momentu powstania przychodu jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj