Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB III/436/74/04/kk
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I USB III/436/74/04/kk
Data
2004.12.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
stawki podatku
towar
transport
usługi
usługi spedycji
usługi transportowe
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
  • Jaką stawką podatku opodatkowane są usługi transportowe - przewóz kontenerów próżnych i "ładownych" na terenie Polski do portu polskiego na zlecenie innego spedytora (np. z Niemiec), jeżeli towary sa przewożone do krajów trzecich lub do odbiorców unijnych droga morską?
  • Czy można wystawić jedną fakturę VAT dokumentującą usługi opodatkowanie i czynności niepodlegające opodatkowaniu w Polsce?


W odpowiedzi na pismo z dnia 28 maja 2004r., uzupełnione w dniu 02 czerwca 2004r. stanowiące zapytanie w zakresie podatku od towarów i usług, w szczególności określenia miejsca świadczenia usług i stawki podatku na świadczone usługi, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Z ww. pism wynika, że Spółka na zlecenie spedytora (podatnika krajowego lub z innego kraju Unii Europejskiej ) jako podwykonawca organizuje przewóz kontenera próżnego na terenie kraju z dowolnego miejsca do miejsca załadunku towaru oraz z miejsca załadunku towaru do portu polskiego. Usługa ta jest częścią wewnątrzwspólnotowej usługi transportowej albo usługi transportu międzynarodowego. Towary ładowane w kontenery przewożone są za krajowym listem przewozowym PKP do portu polskiego, skąd statkami za konosamentem morskim transportowane są dalej do portu unijnego lub portu kraju trzeciego, po przeładunku towaru w porcie unijnym na inny statek.

I

  1. Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy, w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.
    Usługa transportowa świadczona na terenie kraju w części dotyczącej przewozu kontenera próżnego z dowolnego miejsca do miejsca jego załadunku nie stanowi wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, o której mowa w art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ), ani usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w art. 83 ust. 3 ustawy.
    W związku z powyższym, miejscem świadczenia i opodatkowania ww. usług transportowych jest terytorium naszego kraju, a właściwą stawką opodatkowania stawka 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.
  2. Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, o której mowa w ust. 1, jest również usługa transportu, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego, jeżeli bezpośrednio jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.Usługa transportowa „ładownego” kontenera z miejsca jego załadunku w kraju do portu polskiego, może być zatem - zgodnie z ww. przepisem - uważana za wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów, jeżeli jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.
    Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy, w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej „wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów”, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3.
    W przypadku, gdy Spółka świadczy usługę spedycji związaną bezpośrednio z ww. wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów, to - zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 1 ustawy - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna - z zastrzeżeniem ust. 6.
    Zgodnie z ww. ust. 6 art. 28 ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
    Dokumentami stanowiącymi dowód, że świadczone na terenie kraju przez Spółkę usługi transportowe są wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów lub usługą spedycji związaną bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów są dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, w tym przypadku, będą to dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika ( spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
    Jeżeli więc spełnione są warunki wymienione w ww. przepisach a nabywca - spedytor z Niemiec - poda dla wykonywanych czynności świadczącemu usługę - Spółce numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego, to miejscem świadczenia, a więc i opodatkowania będzie terytorium tego państwa członkowskiego.
    W przypadku nie posiadania dokumentów potwierdzających, że jest to wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów - wykonywane usługi podlegają opodatkowaniu w kraju 22% stawką podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.
  3. W przypadku wykonywania usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego, to zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stosuje się do nich obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku.
    Zgodnie z ust. 2 ww. § 7 rozporządzenia - przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się w przypadku posiadania przez podatnika odpowiednich dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy. Stosownie do tego przepisu dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust.1 pkt 23, są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika ( spedytora).
    W świetle ww. przepisów, aby Spółka do świadczonych usług transportu międzynarodowego mogła zastosować stawkę 0% podatku to musi posiadać stosowny dowód, o którym mowa w ww. art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy, z którego w sposób jednoznaczny będzie wynikało prawo do stosowania tej stawki. Brak takiego dowodu oznacza, że świadczone usługi transportu opodatkowane są stawką obowiązującą w kraju, tj. 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.

II.

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna być wystawiona zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.971 ).

W myśl § 12 ww. rozporządzenia można wystawić jedną fakturę dokumentującą usługi opodatkowane i czynności niepodlegające opodatkowaniu w kraju, przy czym faktura taka powinna zawierać wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj