Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PP2-443-49/04
z 2 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP2-443-49/04
Data
2004.08.02



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
przerób uszlachetniający
uszlachetnianie czynne


Pytanie podatnika
wysokości stawki podatku od towarów i usług na usługi polegające na produkcji odzieży damskiej z materiałów powierzonych przez kontrahentów mających siedzibę w krajach Unii Europejskiej, które określane są jako usługi na ruchomym majątku rzeczowym, świadczone przez krajowych kontrahentów podatnika po 1 maja 2004 r.


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na pismo z dnia 30 czerwca 2004 r. (data wpływu do organu podatkowego 01 lipca 2004 r.) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, informuje.

Stan prawny

Podatnik wykonuje usługi polegające na produkcji odzieży damskiej z materiałów powierzonych przez kontrahentów mających siedzibę w krajach Unii Europejskiej, które w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) określane są jako usługi na ruchomym majątku rzeczowym. Następnie zawiera umowy z krajowymi podmiotami gospodarczymi, w ramach których wykonywana jest część ww. produkcji.

We wniosku podatnik zwraca się z zapytaniem, dotyczącym:

  • wartości wynikających z tytułu świadczenia usług przerobu uszlachetniającego (eksport usług), które zostały wykonane przez podatnika w kwietniu 2004 r., a dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po dniu 30 kwietnia 2004 r., tj. w maju 2004 r.,
  • danych wynikających z dokumentów potwierdzających wykonanie usług na ruchomym majątku rzeczowym po 30 kwietnia 2004 r.

1. Zgodnie z art. 27 ust. 1 wyż. cyt. ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28.

Jeżeli zatem podmiot świadczący usługę posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, a w przypadku ich braku – miejsce stałego zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wówczas usługi wykonywane na terenie kraju, na rzecz Pańskiej firmy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki obowiązującej w kraju dla tych usług.

W obowiązującym stanie prawnym od dnia 1 maja 2004 r. brak jest podstaw do stosowania stawki 0% przez podwykonawców świadczących usługi na rzecz Pana firmy, pomimo, że ostatecznie, towary po wykonaniu usług zostaną wywiezione na terytorium Wspólnoty.

Tym samym w przypadku wykonania przez Pana krajowych kontrahentów ww. usług po 1 maja 2004 r. (dla których obowiązek podatkowy powstał również po 1 maja 2004 r.) – czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek właściwych obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. po 1 maja 2004 r.

2. W przypadku czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), które wykonane zostały przez podatnika przed dniem 1 maja 2004 r., a dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po dniu 30 kwietnia 2004 r. – obrót z tytułu świadczenia tych czynności winien być wykazany w deklaracji VAT – 7 za miesiąc maj 2004 r. w poz. C.1.7 – eksport towarów z zaznaczeniem, iż dotyczy eksportu usług wykonanych przed 1 maja 2004 r.

W przypadku wykonania po 1 maja 2004 r. usług na ruchomym majątku rzeczowym:

  • dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer (art. 28 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r.) Zgodnie z art. 28 ust 8 ustawy o VAT towary te po wykonaniu usług, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, muszą zostać wywiezione z kraju. Spełnienie ww. warunków oznacza, że usługi te nie podlegają opodatkowaniu na terytorium kraju. U polskiego podatnika wystąpi czynność niepodlegająca opodatkowaniu. Ciężar obowiązku zapłaty podatku spoczywa na nabywcy. W prowadzonej ewidencji sprzedaży oraz składanej w urzędzie skarbowym deklaracji VAT-7 nie wykazuje Pan obrotu z tytułu wykonania takiej usługi,
  • dla nabywcy, który nie podał numeru pod którym jest zidentyfikowany dla podatku od wartości dodanej w kraju członkowskim innym niż terytorium kraju na którym wykonane są usługi – w myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit d ww. ustawy o VAT – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Podatnik ma wówczas obowiązek opodatkowania wykonywanych usług w kraju, wg obowiązujących po dniu 1 maja 2004 r. stawek podatku VAT oraz wykazania obrotu z tych czynności w deklaracji VAT-7 w części C1 w pozycjach dotyczących dostawy towarów oraz świadczenia usług na terytorium kraju.

Organ podatkowy nadmienia, iż każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jej opodatkowania.

Organem właściwym do wydawania opinii interpretacyjnych podstawowych standardów klasyfikacyjnych (PKWiU, PKOB, PCN) jest Urząd Statystyczny w Łodzi – Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, 93-176 Łódź, ul. Suwalska 29.

Odpowiedź jest zgodna ze stanem prawnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj