Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kraśniku
DP I 413/22/04
z 15 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP I 413/22/04
Data
2004.11.15



Autor
Urząd Skarbowy w Kraśniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia wydatków inwestycyjnych

Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
darowizna
kasa mieszkaniowa
przeniesienie
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy będę mógł korzystać z nabytej ulgi po przeniesieniu uprawnień do kasy mieszkaniowej na syna?


W odpowiedzi na pytanie złożone w dniu 21-10-2004 r. w sprawie przeniesienia uprawnień do rachunku kredytowo – oszczędnościowego (kasa mieszkaniowa), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kraśniku działając na podstawie art 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) informuje.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym opisanym w zapytaniu które Pan złożył w tutejszym urzędzie, na podstawie umowy o kredyt kontraktowy oszczędzał Pan w kasie mieszkaniowej od października 2001 roku do września 2004 roku. Aneksem do w/w umowy wydłużono okres systematycznego oszczędzania o 7 miesięcy tj. do końca miesiąca kwietnia roku 2005r.

Pana syn w okresie od listopada 2001 roku do października 2004 roku systematycznie oszczędzał w kasie mieszkaniowej i podobnie jak Pan korzystał oraz będzie korzystał za 2004 rok z odliczeń podatkowych. W listopadzie 2004 roku po upływie 36 miesięcznego okresu oszczędzania, zamierza wycofać zgromadzone oszczędności oraz przeznaczyć je na cele mieszkaniowe zgodnie z umową o kredyt kontraktowy.Z uwagi na brak środków na sfinansowanie zakupu lokalu mieszkalnego przez syna, ma Pan zamiar przenieść uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na syna.

Zgodnie z Pana stanowiskiem przeniesienie przez Pana uprawnień do rachunku na syna w 2005r. będzie możliwe na podstawie ustawy z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego(Dz. U. Nr 133 poz. 654 z późn. zm.), która mówi że w okresie oszczędzania można przenieść uprawnienia do rachunku na dziecko, które takiego rachunku nie posiada. W 2005 roku Pana syn takiego rachunku nie będzie posiadał ponieważ w 2004 roku wycofał on oszczędności i przeznaczył na cele mieszkaniowe. Pan, natomiast jako podatnik, który wcześniej korzystał z odliczeń z tyt. wydatków poniesionych na systematyczne gromadzenie na rachunku oszczędnościowo-kredytowym a następnie przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz dzieci mocą art. 27a ust. 13 pkt 5 nie musi zwracać dokonanych odliczeń.

Zgodnie z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym przekazując w roku 2005 prawa do rachunku na rzecz syna nie traci Pan praw do dokonanych odliczeń podatkowych w związku z art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku(Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176). Zauważyć należy, że ustawodawca w przepisie art. 27a ust. 13 w/w ustawy określając przyczyny utraty prawa do ulgi nie odnosił się do minimalnego okresu oszczędzania określonego w przepisach ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, ale do określonego w umowie o kredyt kontraktowy okresu systematycznego oszczędzania. Okres oszczędzania został przez Pana przedłużony aneksem do umowy o siedem miesięcy do kwietnia 2005 roku, wcześniejsze wycofanie środków tj. przed końcem przedłużonej umowy, wywołuje skutki opisane w art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. konieczność doliczenia wcześniej odliczonych kwot.

Dokonanie cesji rachunku oszczędnościowo-kredytowego prowadzonego przez kasę mieszkaniową na syna spowoduje konieczność zwrotu wykorzystanej przez Pana ulgi z tyt. wpłat na w/w rachunek. Natomiast obowiązek zwrotu ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej ciąży na dziecku, które „przejęło” prawa do rachunku oszczędnościowo-kredytowego po rodzicach w wyniku dokonanej cesji gdy dziecko nie wydatkuje kwot zgromadzonych na tym rachunku zgodnie z celami systematycznego oszczędzania lub wycofał oszczędności przed końcem okresu na jaki została zawarta umowa.

Samo przeniesienie przez Pana na syna rachunku oszczędnościowo—kredytowego nie spowoduje utraty praw do ulgi. Wydatkowanie przez syna kwoty uzyskanej w wyniku cesji, dla zachowania praw do zastosowanej przez Pana ulgi, musi być dokonane na jeden z celów systematycznego oszczędzania w roku w którym nastąpi wycofanie z kasy mieszkaniowej. Przychód z cesji uprawnień do rachunku oszczędnościowo—kredytowego na rzecz osób trzecich nie podlega przepisom o podatku dochodowym.

Natomiast, dokonana tytułem darmym, cesja uprawnień do takiego rachunku (darowizna) podlega przepisom ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.). W myśl art. 4 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy zwalnia się od podatku nabycie w drodze darowizny praw do rachunku oszczędnościowo—kredytowego przez małżonka, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo oraz osobę pozostającą faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim z posiadaczem rachunku oszczędnościowo—kredytowego w kasie mieszkaniowej, pod warunkiem przeznaczenia środków zgromadzonych na tym rachunku na cele mieszkaniowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj