Interpretacja Urzędu Skarbowego w Prudniku
PD-415/22/2004
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/22/2004
Data
2004.12.17



Autor
Urząd Skarbowy w Prudniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy dokument otrzymany od Syndyka Masy Upadłości informujący, iż wierzytelność nie zostanie zaspokojona może stanowić podstawę do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów nieściągalnej wierzytelności?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku w odpowiedzi na pismo z dnia 24.11.2004 r. (data wpływu do tut. organu 25.11.2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego wyjaśnia jak poniżej.

Wskazanym powyżej pismem wnosi Pan o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy dokument otrzymany od Syndyka Masy Upadłości Sp. z o.o., w którym informuje Pana,iż prowadzone są ostateczne czynności mające na celu egzekucję i sprzedaż wierzytelności, a z powodu małej masy upadłości ukończenie postępowania przewiduje się poprzez podział funduszów masy upadłości w kat. I, w związku z czym wierzytelność Pana uznana w kat. VI nie zostanie zaspokojona, może stanowić podstawę do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów nieściągalnej wierzytelności. Wraz z wnioskiem przedłożono: Postanowienie Sądu Rejonowego w Opolu o ogłoszeniu upadłości z dnia 18 lipca 2003 r., pismo skierowane do Syndyka Masy Upadłości Sp. z o.o. z dnia 13.10.2004 r., pismo Syndyka Masy Upadłości Sp. z o.o. z dnia 19.10.2004 r., zestawienie Syndyka z wyszczególnioną Pana wierzytelnością.

Odpowiadając na pytanie postawione we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku informuje, iż przepis art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 20 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio na podstawie art. 14 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona. Możliwość zaliczenia tych wierzytelności w ciężar kosztów uzyskania przychodów jest uzależniona od spełnienia warunków przedstawionych w przepisie art. 23 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnośnie uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności tj.:
1. postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo
2. postanowieniem sądu o:
- oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub
- umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku
- ukończenie postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku
3. protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Należy zaznaczyć, że przepis art. 23 ust. 2 ustawy stanowi katalog zamknięty przesłanek nieściągalności wierzytelności i nie może być ona uprawdopodobniona w oparciu o inne dowody.

Koszty związane z działalnością gospodarczą podlegają zarachowaniu w tym roku podatkowym, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące, że koszty te spełniają ustawowe wymogi do uznania ich za koszty uzyskania przychodu - art. 22 ust. 4 ww. ustawy. W przypadku wierzytelności uznanych za nieściągalne, zarachowanie ich w koszty uzyskania przychodu może nastąpić w roku podatkowym, w którym nieściągalność tych wierzytelności została uprawdopodobniona.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku w oparciu o złożone dokumenty oraz mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny stwierdza, że nie nastąpiło uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności w rozumieniu art. 23 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym wierzytelności nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący w dniu jej udzielenia stan prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj