Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu
PP I 443/1544/04
z 20 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/1544/04
Data
2004.12.20



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
media
opodatkowanie zaliczek
spółdzielnie mieszkaniowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Spółdzielnia „X” wnosi o wyjaśnienie: czy zaliczki pobrane od użytkowników lokali na poczet dostawy mediów (energia cieplna) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, kiedy z tego tytułu powstaje obowiązek podatkowy oraz czy dokonując powyższej czynności Spółdzielnia ma prawo do odliczania podatku naliczonego wynikającego z zakupu tych usług w takim zakresie jaki odpowiada on podatkowi należnemu ze sprzedaży (refakturowania) dostawy mediów do odbiorców – użytkowników lokali. Wnioskodawca nie jest bezpośrednim dostawcą energii cieplnej – jedynie pośredniczy w jej dostarczaniu między dostawcą a jej odbiorcami (użytkownikami lokali). W opłatach za mieszkanie pobierana jest zaliczka na pokrycie kosztów centralnego ogrzewania a po zakończeniu sezonu grzewczego (okresu rozliczeniowego), na podstawie porównania wniesionych zaliczek z faktycznymi kosztami, Spółdzielnia dokonuje indywidualnego rozliczenia na każdego użytkownika. W opinii Podatnika zaliczki wnoszone na poczet opłat za centralne ogrzewanie należy traktować jako sprzedaż opodatkowaną 22% stawką podatku VAT.


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).
Do opłat zwolnionych od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 4 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zaliczyć należy:

    - wydatki związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązanych spółdzielni z innych tytułów – za które są obciążani członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali;
    - wydatki związane z eksploatacją i utrzymaniem lokali, z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych oraz innych kosztach zarządu tymi nieruchomościami, jak również wydatki związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu – za które obciążani są właściciele nie będący członkami spółdzielni;
    - wydatki związane z eksploatacją i utrzymaniem lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów – za które obciążani są członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali;
    - opłaty na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na te lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów,
    - wydatki związane z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnie, za które są obciążani członkowie spółdzielni.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny sprawy, tutejsza Izba Skarbowa nie podziela stanowiska Urzędu Skarbowego w zakresie opodatkowania stawką 22% podatku VAT zaliczek pobranych od użytkowników lokali-członków spółdzielni na poczet dostawy mediów tj. energii cieplnej. Członkowie spółdzielni, którym przysługują prawa do lokali oraz członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.
W opinii tutejszej Izby Skarbowej zaliczki pobierane od członków spółdzielni na poczet dostawy mediów będą miały charakter opłat eksploatacyjnych, wymienionych w wyżej cytowanym art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zaklasyfikowanie zaliczek na pokrycie kosztów centralnego ogrzewania do opłat eksploatacyjnych wynika również z unormowań zawartych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w dostawie ciepła (Dz. U. z 2004 r. Nr 184, poz. 1902). Przepis paragrafu 30 ust. 1 ww. rozporządzenia stanowi, iż przedsiębiorstwo energetyczne prowadzi rozliczenia z odbiorcami ciepła, odpowiednio do zakresu świadczonych usług dla poszczególnych grup taryfowych, na podstawie odczytów wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych zainstalowanych na przyłączach do węzłów cieplnych lub zewnętrznych instalacji odbiorczych albo w innych miejscach rozgraniczenia eksploatacji urządzeń i instalacji, określonych w umowie sprzedaży ciepła lub umowie przesyłowej. Następnie w kolejnych paragrafach 31 i 32 stwierdzono, iż przedsiębiorstwo energetyczne wyodrębnia w fakturze wystawionej odbiorcy ciepła opłaty obliczone na podstawie odpowiednich cen lub stawek opłat, natomiast rodzaje opłat pobieranych od odbiorców ciepła oraz podstawy ich obliczenia powinny być określone w umowie sprzedaży ciepła lub umowie przesyłowej.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż zaliczki pobrane od użytkowników lokali- członków spółdzielni na poczet dostawy mediów, są na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwolnione od podatku od towarów i usług. Zatem zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, Spółdzielnia nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie energii cieplnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj