Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443/9/04
z 4 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/9/04
Data
2004.02.04



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
sprzedaż opodatkowana
sprzedaż zwolniona
środek trwały


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu środka trwałego związanego ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając wtrybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 6 stycznia 2004 r. (wpł. 7.01.2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów dotyczących obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towarów zaliczanych przez podatnika do środków trwałych mających związek ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, uprzejmie informuje:

W świetle stanu faktycznego przedstawionego w piśmie w miesiącach maj - sierpień 2003 r. prowadził Pan działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej dokonanego w miesiącu maju 2003 r., a następnie wykreślonego decyzją organu rejestrowego z dniem 21 sierpnia 2003 r. W miesiącu wrześniu 2003 r. dokonał Pan ponownego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W miesiącu listopadzie 2003 r. zakupił Pan towar zaliczany do środków trwałych i rozliczył podatek naliczony przy jego zakupie tak jak podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu w okresie krótszym niż sześć miesięcy, zgodnie z zapisem art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Przepis art. 5 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej.

Podatnicy obowiązani są przed dniem dokonania pierwszej czynności określonej w art. 2, złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne - w myśl przepisu art. 9 ust. 1 ww. ustawy.

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie występuje o nadanie odrębnego numeru identyfikacyjnego dla potrzeb prowadzonej działalności. Zgodnie bowiem z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm./ zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.
W sytuacji, gdy osoba fizyczna zaprzestaje wykonywania działalności gospodarczej nie zostaje unieważniony jej numer identyfikacyjny. Decyzja o nadaniu NIP wygasa z mocy prawa w przypadku zgonu podatnika lub ustania bytu prawnego podatnika (art. 12 ust.2 cyt. wyżej ustawy).

W świetle przytoczonego stanu prawnego osoba fizyczna, która prowadziła działalność gospodarczą, zaprzestała jej wykonywania, a następnie wznawia działalność, nadal jest tym samym podatnikiem.

W myśl art. 20 ust 1-5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi przysługuje uprawnienie do zmniejszenia podatku należnego wyłącznie o kwotę podatku naliczonego związaną ze sprzedażą opodatkowaną. Wobec powyższego podatnik, który sprzedaje towary opodatkowane i zwolnione od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może także zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. Przy ustalaniu wartości sprzedaży nie uwzględnia się kwot podatku. W przypadku nabycia towarów, o których mowa w art. 21 ust. 3, procentowy udział wartości sprzedaży towarów opodatkowanych w wartości sprzedaży ogółem oblicza się na podstawie sprzedaży z ostatnich sześciu miesięcy. Podatnicy dokonujący czynności, o których mowa w art. 2 ust 1-3, w okresie krótszym niż sześć miesięcy obliczają procentowy udział zgodnie z ust. 3, przy czym po upływie sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności wyliczają ten udział zgodnie z ust. 4 i dokonują korekty podatku naliczonego.

Mając na uwadze fakt, że dokonywane przez Pana wpisy do ewidencji działalności gospodarczej nie spowodowały zmiany w osobie podatnika należy stwierdzić, że wykonuje Pan we własnym imieniu i na własny rachunek czynności o których mowa w art. 2 ustawy o , podlegające opodatkowaniu oraz zwolnione od podatku VAT w okresie dłuższym niż sześć miesięcy. Zastosowanie w Pana przypadku znajduje zatem art. 20 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj