Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
US 9-14/PDG/413-103/04
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 9-14/PDG/413-103/04
Data
2004.12.17



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
lokal mieszkalny
przekazanie nieodpłatne
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
1. Czy można zaliczyć w koszty prowadzenia działalności opłaty za użytkowanie użyczonej powierzchni mieszkalnej ?
2. Czy opisany poniżej sposób ustalania kosztów jest do zaakceptowania przez Urząd Skarbowy ?
"Na koszty z tytułu używania lokalu ponoszone przez Biorącego do używania składają się :
a) opłata za powierzchnię pomieszczenia 15 m kw zgodnie ze stawką Spółdzielni przelewana na jej konto bankowe do dnia 15 danego miesiąca,
b) opłata za zużycie energii elektrycznej w wysokości proporcjonalnej do użyczonej powierzchni (tj. 27% sumy rachunku) przelewem na konto zakładu energetycznego po przedstawieniu przez Użyczjących rachunku za dany okres rozliczeniowy,
c) opłata za zużycie wody w wysokości proporcjonalnej do użyczonej powierzchni (tj. 27% sumy rachunku) przelewem na konto dostawcy wody po przedstawieniu przez Użyczających rachunku za dany okres rozliczeniowy,
d) opłata za zużycie gazu w wysokości proporcjonalnej do użyczonej powierzchni (tj. 27% sumy rachunku) przelewana na konto gazowni po przedstawieniu przez Użyczających rachunku za dany okres rozliczeniowy".
3. Czy z punktu widzenia Urzędu Skarbowego koszty, które podatnik poniesie z tytułu użytkowania powierzchni mieszkalnej stanowiły będą dla Jego rodziców dochód, od którego będą musieli odprowadzić podatek ?


W dniu 24.11.2004 r. podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny :
1 grudnia 2004 r. podatnik rozpoczął działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Siedziba firmy znajduje się w mieszkaniu własnościowym rodziców. Podatnik zajmuje w tym lokalu pokój o powierzchni 15 m kw, który chciałby wykorzystać w charakterze biura. Rodzice, właściciele mieszkania użyczają na podstawie stosownej umowy pokój wraz z powierzchnią umożliwiającą korzystanie z pomieszczenia.

W odpowiedzi na Pana pismo Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje :

Umowa użyczenia należy do grona umów nazwanych i uregulowana została w art.710-719 Kodeksu cywilnego. Na podstawie użyczenia, zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. W przypadku tej umowy biorący do używania ponosi zwykle koszty jej utrzymania. Umowa użyczenia ma charakter umowy nieodpłatnej.
Kosztem uzyskania przychodów z tytułu nieodpłatnego użyczenia nieruchomości będą faktycznie poczynione nakłady na utrzymanie jej, czyli wydatki ponoszone w celu zachowania dotychczasowego stanu nieruchomości oraz związane z bieżącą eksploatacją, z uwzględnieniem generalnej zasady wynikającej z art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f.

Oznacza to, że wydatki muszą być związane z prowadzoną działalnością i nie mogą być wymienione w katalogu wydatków nie uznanych za koszt (art. 23 u.p.d.o.f.).
Należy zwrócić jednak uwagę, iż ciężar dowodu co do wykazania istnienia związku przyczynowego spoczywa na podatniku.

Przy wyliczaniu kosztów związanych z mieszkaniem należy sporządzać tzw. dowody wewnętrzne. Wynika to z przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. nr 152, poz. 1475 ze zm.).Obowiązek sporządzania dowodów wewnętrznych dotyczy opłat za czynsz, energię elektryczną, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą. Podstawą sporządzenia dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele.

Akceptowanym przez Urząd Skarbowy sposobem jest zaliczanie do kosztów opłat za czynsz w wysokości odpowiadającej udziałowi powierzchni firmy w powierzchni całego mieszkania.
Gdy na potrzeby firmy przeznaczony jest oddzielny pokój, wtedy jego powierzchnia jest powierzchnią firmy i przypadające na nią opłaty stanowią jej koszt.

Jeśli działalność gospodarcza prowadzona jest w mieszkaniu, koszty związane z zużyciem energii elektrycznej, cieplnej, wody, gazu rozlicza się proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni użytkowej. Rolą podatnika jest rzetelne dokonanie rozdziału wydatków tak, aby organ podatkowy nie kwestionował takich wydatków jako koszt.

W powyższej sprawie oddanie pokoju przez rodziców synowi do prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie umowy użyczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 16 ust. 2 u.p.d.o.f. jeśli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny . . . , nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części.
Zgodnie z art. 111 par. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) za członków rodziny podatnika uważa się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków zstępnych, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz pozostającą z podatnikiem w faktycznym pożyciu. Pod pojęciem członka rodziny zawartym w art.16 u.p.d.o.f. rozumie się więc powyżej wyszczególnione osoby.

Zatem własne stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie w obowiązujących przepisach, pod warunkiem, że przedstawiony stan faktyczny jest zgodny i rzetelny z informacjami zawartymi w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj