Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443/192/03
z 19 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/192/03
Data
2004.01.19



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Podatnicy


Słowa kluczowe
właściwość miejscowa
zmiana właściwości urzędu skarbowego


Pytanie podatnika
Czy spółka nie posiadająca osobowości w Polsce, oddziału ani przedstawicielstwa, nie będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce oraz nie prowadząca w Polsce ksiąg rachunkowych, ma od dnia 1.01.2004 r. obowiązek złożenia zgłoszenia o zmianie właściwości Naczelnika Urzędu Skarbowego na podstawie art. 5a ust. 3 ustawy o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. Nr 137, poz. 1302).


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa ( Dz. U z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie Spółki z dnia 15.12.2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.12.2003 r.)wyjaśna:

W swoim zapytaniu Spółka podaje, że złożyła zawiadomienie o zmianie właściwości Naczelnika urzędu skarbowego. Równocześnie Spółka wskazuje, że dokonała rejestracji jako podatnik podatku od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Rejestracja ta nie skutkuje jednak powstaniem w Polsce jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, a tym bardziej osoby prawnej, zarządzanej bezpośrednio lub pośrednio przez nierezydenta w rozumieniu prawa dewizowego. Działalność na terenie Polski jest wykonywana bezpośrednio przez przedsiębiorstwo zagraniczne, czyli przez nierezydenta, będącego podatnikiem podatku VAT w Polsce.
Art. 5 ust. 9b ustawy dnia 21.06.1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz.U. Nr 106, poz. 489 ze zm.) wymienia m.in.:
- oddziały lub przedstawicielstwa przedsiębiorstw zagranicznych,
- osoby prawne lub jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które:
• w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów orachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez NBP na koniec rokupodatkowego albo,
• jako nierezydenci w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, biorą udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwami położonymi za granicą lub w ich kontroli, albo posiadają udział w kapitale takich przedsiębiorstw albo,
• są zarządzane bezpośrednio lub pośrednio przez nierezydenta w rozumieniu przepisów prawa dewizowego lub nierezydent dysponuje co najmiej 5% głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, albo
• jako nierezydenci w rozumieniu przepisów prawa dewizowego jednocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym lub zagranicznym w rozumieniu innych ustaw lub w jego kontroli albo posiadają jednocześnie udział w kapitale takich podmiotów.

Podatnicy, o których mowa w ww. art. 5 ust. 9b ustawy o urzędach i izbach skarbowych w myśl art. 5a ust. 3 są zobowiązani zawiadomić o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego do dnia 15.10.2003 r. W przypadku, gdy włączenie ich do kategorii podatników określonych w art. 5 ust. 9b pkt 1-6 i pkt 7 lit. b-d nastąpiło w terminie od 15.10.2003 r. do 31.12.2003 r. zawiadomienie powinno nastąpić w terminie 7 dni od tego włączenia, nie później jednak niż do dnia 31.12.2003 r. Obowiązek powyższy nie ma jednak konstytutywnego charakteru i nie złożenie zawiadomienia lub złożenie go w terminie jak i po terminie pozostaje bez wpływu na właściwość organu podatkowego, gdyż kwestie właściwości rozstrzygane są ex lege.

Ww. przepisy art. 5 ust. 9b nie wymieniają przedsiębiorstw zagranicznych. Równocześnie Firma (...) nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce oraz nie prowadzi w Polsce ksiąg rachunkowych, gdyż wg przepisów ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2000 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) nie ciąży na niej taki obowiązek.

Słusznym jest zatem stanowisko Spółki, iż nie była zobowiązana do złożenia zawiadomienia o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Biorąc pod uwagę, że Firma (...) nie była zobowiązana do złożenia zawiadomienia, o którym mowa powyżej., po 01.01.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze jest nadal właściwym organem podatkowym dla rozliczeń Spółki z tyt. podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj