Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2-443-283/04/JM
z 31 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-283/04/JM
Data
2005.01.31



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
dostawa towarów
reklama
reprezentacja
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Spółka jest organizatorem programu dla innych podmiotów gospodarczych w ramach, którego sprzedaje tym podmiotom znaczki, naliczając 22% podatek VAT. Zakupione znaczki kontrahenci Spółki przekazują swoim klientom w zamian za dokonywane zakupy produktów i usług. Osoba, która zbierze odpowiednią ilość znaczków może dokonać ich wymiany u organizatora konkursu na określone w katalogu nagrody rzeczowe, które są w tym celu przez Spółkę nabywane. W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka zadała następujące pytania:
1. W zakresie podatku od towarów i usług:
a) czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynność nieodpłatnego przekazania przez Spółkę towarów osobom, którym zgodnie z regulaminem konkursu przysługują nagrody rzeczowe ?
b) czy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega czynność przekazania znaczków osobom trzecim przez firmy, które nabyły je uprzednio od Spółki ?
2. Podatek dochodowy od osób fizycznych:
a) czy osoby otrzymujące nagrody w zamian za przekazane znaczki są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli wartość nagrody mieści się w kwocie do 760 zł ?
b) czy dla podmiotów korzystających z usług Spółki kwota wydana na zakup znaczków stanowi koszt uzyskania przychodu ?
3. Podatek dochodowy od osób prawnych:
czy otrzymanie nagrody przez osobę prawną uczestniczącą w w/w programie stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy wartość otrzymanej przez osobę prawną nagrody określa się na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (wg cen rynkowych stosowanych w obrocie danymi towarami) ?


Ad. 1a

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...), przy czym towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części oraz grunty (art. 2 pkt 6).

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Ad. 2a

Jak wynika z opisanego schematu sprzedaży prowadzonej przez uczestników programu „Milowe zakupy” Spółka nie dokonuje sprzedaży premiowej. Nagrody przysługują za zakupy produktów i usług dokonane u klienta Spółki. Spółka zajmuje się sprzedażą znaczków. Za zakupy dokonywane u klientów Spółki wydawane są nagrody, zgodnie z regulaminem programu.

Jeżeli jednorazowa wartość nagród wydanych kupującym produkty u klientów Spółki nie przekroczy kwoty 760 zł, to na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 76 ze zm.), wolna jest od podatku.

Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Ad. 1b, 2b, 3

Zgodnie z brzmieniem art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa – stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z uwagi na fakt, iż w/w pytania dotyczą opodatkowania czynności dokonywanych przez inne podmioty gospodarcze należy stwierdzić, że podmioty te powinny zwrócić się z powyższymi pytaniami do właściwych organów podatkowych.

Reasumując, charakter poniesionego wydatku na zakup wydawanych towarów należy uznać, że nie jest to wydatek dotyczący reklamy lub reprezentacji firmy. Stanowi on koszt uzyskania przychodu, w związku z powyższym wydanie towaru (przekazanie towaru bez wynagrodzenia) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a podatnikowi przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego przy jego zakupie.

Jednocześnie zaznaczam, że powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę. Wniosek został rozpatrzony w trybieart. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym w dacie złożenia przedmiotowego wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj