Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2-443-347/04/JM
z 31 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-347/04/JM
Data
2005.01.31



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawca towaru
odliczenie podatku od towarów i usług
reklama
rozliczanie podatku od towarów i usług
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Bank wykonuje w przeważającym zakresie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług (czynności opodatkowane – dzierżawa, najem – stanowią jedynie 0,01% obrotu). W ramach prowadzonej działalności Bank przekazuje oraz zużywa na cele reprezentacji i reklamy zakupione wcześniej towary (np. breloczki, długopisy oraz napoje i ciastka na poczęstunki dla klientów, a także na posiedzenia Rady Nadzorczej). Przekazanie oraz zużycie w/w towarów jest związane wyłącznie z wykonywaniem czynności zwolnionych od podatku. W związku z powyższym Bank nie pomniejsza podatku należnego o podatek naliczony zawarty w cenie przekazywanych i zużywanych towarów.
Wniosek podatnika dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności przekazania i zużycia przedmiotowych towarów w w/w sytuacji.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...), przy czym w art. 2 pkt 6 określono, że towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części oraz grunty.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zatem opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów, podlega przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów :
- należących do jego przedsiębiorstwa na cele nie związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem,
- związane bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem jeżeli towary te nie stanowią próbek ani prezentów małej wartości - ale tylko wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub części.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, należy przytoczyć brzmienie art. 90 ust. 10 pkt 2 w/w ustawy, który stanowi, iż w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z art. 90 ust. 2-8, nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego).

Ze względu na fakt, iż ustalona przez Bank proporcja nie przekracza 2%, Bank jest pozbawiony prawa do obniżania kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wobec powyższego, zgodnie z art. 7 ust. 2 w/w ustawy, czynności - o których mowa w przedmiotowym wniosku, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ Bankowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Stanowisko Banku należy uznać za słuszne.

Jednocześnie zaznaczam, iż powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika. Wniosek został rozpatrzony w trybieart. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym w dacie złożenia przedmiotowego wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj