Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
US38/443/161/2004/JWN
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US38/443/161/2004/JWN
Data
2004.09.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż przez osobę fizyczną ( podatnika podatku od towarów i usług) nabytych w latach 2003-2004 niezabudowanych nieruchomości podalega opodatkowaniu podatkiem VAT?


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę w przedmiotowym piśmie wynika, że jest ona osobą fizyczną - podatnikiem podatku od towarów i usług. W latach 2003-2004 jako osoba fizyczna Strona nabyła nie zabudowane nieruchomości, które obecnie zamierza sprzedać

W świetle przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), odpłatna dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z treści przepisu art. 2 pkt 6 ww. ustawy wynika, iż towarem w rozumieniu ustawy są także grunty. Zatem odpłatna dostawa gruntów, dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z art. 15 ust. 2 powołanej ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Biorąc pod uwagę fakt, iż Strona jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług a także to, że czynność polegająca na sprzedaży kilku nieruchomości jest czynnością częstotliwą, przedmiotowa sprzedaż będzie podlegała zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w stawce 22%.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych zwanej dalej „ustawą” (jednolity tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 174 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntu , jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat , licząc od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przychód ten, zgodnie z art. 28 ust.2 w/w ustawy , opodatkowany jest 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym płatnym w terminie czternastu dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

Zasada ta o której mowa w art. 28 ust.2 nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie czternastu dni od dnia dokonania sprzedaży złożą oświadczenia, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( art. 28 ust. 2a ustawy ) .

Zapis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy stanowi, że wolne od podatku dochodowego, są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy :

    a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży :
    - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącegoodrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
    - na budowę, rozbudowę, nadbudowę , remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    - na rozbudowę , nadbudowę ,przebudowę lub adaptację – na cele mieszkaniowe- własnego budynku mieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

b) w części wydatkowanej , nie później niż w okresie dwóch lat od dniasprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit.a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo- kredytowej ,mających siedzibę terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Zatem przedstawione przez podatnika stanowisko odnośnie pkt 2 i 3 jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj