Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
III-1/443-VAT/109/05/AO
z 4 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/443-VAT/109/05/AO
Data
2005.02.04



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
paliwo
podatek naliczony
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Prosimy o wydanie decyzji zwalniajacej samochód Peugeot Boxer 2,5 D Furgon z obowiązku posiadania świadectwa homologacji i udzielenie zgody na obliczenie jego ładowności na podstawie danych z dowodu rejestracyjnego. samochód ten jest bezsprzecznie pojazdem ciężarowym. jego ładowność wynosi 1420 kg, liczba miejsc 3. dane te zawarte są w dowodzie rejestracyjnym . Samochód będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej jako dostawczy. W związku z powyższym będzie mi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych. Jednocześnie zwracam się z zapytaniem, czy prawo to będzie przysługiwało, gdy samochód ten zostanie zakupiony przez moją firmę od osoby fizycznej na podstawie umowy cywilno-prawnej.


W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 09.11.2004 r. (data wpływu do tut. organu 10.11.2004 r.) w sprawie wydania decyzji zwalniającej samochód Peugeot Boxer 2,5 D Furgon z obowiązku posiadania świadectwa homologacji i udzielenia zgody na obliczenie jego ładowności na podstawie danych z dowodu rejestracyjnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie uprzejmie informuje, iż nie jest instytucją uprawnioną do wydawania decyzji zwalniającej samochód marki Peugeot z obowiązku posiadania świadectwa homologacji.

Przedmiotowy dokument wydawany jest na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym.Zgodnie z art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

W art. 86 ust. 3 ww. ustawy, określono formułę do wyliczenia dopuszczalnej ładowności w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, tj.DŁ = 357 kg + n x 68 kg, gdzie;DŁ – oznacza dopuszczalną ładowność,n- oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

Powyższy przepis stanowi o możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego w przypadku nabycia samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych o ładowności nie mniejszej niż określona tym wzorem.

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 5 ustawy , dopuszczalną ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) przyjmuje się na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Obowiązek uzyskania wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku ich uzyskania, zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 01.02.1983 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35) został wprowadzony dnia 01.01.1984 r.

Od 1984 r. producent lub importer nowych pojazdów obowiązany był do sprzedawanych pojazdów dołączyć wyciąg ze świadectwa homologacji, który dla organu rejestrującego pojazd stanowi źródło informacji o jego danych technicznych.

Świadectwa homologacji wydawane są również przez ministra właściwego ds. transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych, potwierdzających, że dany typ pojazdu odpowiada określonym warunkom technicznym i przechowywane są w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot, dla którego zostały wydane (producenta, importera).

W przypadku użytkowania samochodu ciężarowego, który w konkretnym stanie faktycznym u danego podatnika bezspornie konstrukcyjnie przeznaczony jest wyłącznie do przewozu towarów, nie powinno stosować się art. 88 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy z dnia 11.03.2004 r.

Reasumując powyższe, jeżeli posiadany przez Panią pojazd jest bezsprzecznie samochodem ciężarowym ma Pani prawo do odliczania podatku naliczonego VAT z faktur potwierdzających zakup paliw silnikowych.

W kwestii prawa odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliw do samochodu zakupionego od osoby fizycznej na podstawie umowy cywilno-prawnej, informuję, iż mają tu zastosowanie ww. przepisy, jak również poniesione wydatki muszą stanowić koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj