Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
PP/005w – 1788/04/MBA
z 28 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/005w – 1788/04/MBA
Data
2005.01.28



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
dotacja celowa
obniżenie podatku należnego
obrót
podatek naliczony
prace badawczo-rozwojowe


Pytanie podatnika
Czy dotacje otrzymane z budżetu Państwa jako dofinansowanie do projektu celowego badań stosowanych i prac rozwojowych objętych tym projektem podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?


Jak wynika z pisma Podatnika Jednostka otrzymała dotację dotyczącą prac badawczych. Prace związane są z wykonaniem prototypu przyczepy wspólnie z innym podmiotem. Prototyp jest wykonywany dla celów własnych Podatnika.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 – 22, art. 30 – 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Dotacje nie mają jednolitej stawki opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jej wysokość jest taka jak dla dotowanego towaru lub usługi.

Jeżeli prace badawcze prowadzone są na własne potrzeby otrzymana dotacja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stosownie do przepisu art. 90 ust. 7 w/w ustawy do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1 (tj. innych niż związane z dostawą lub świadczeniem usług). Jeśli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego i podatnik obowiązany jest do rozliczenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu od podatku należnego strukturą sprzedaży – przy obliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o ptu należy uwzględnić kwotę otrzymanej dotacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj