Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPV-443/26/04
z 9 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NPV-443/26/04
Data
2004.11.09



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
obowiązek podatkowy
zabezpieczenie
zaliczka


Pytanie podatnika
W dniu 30.08.2004 otrzymaliśmy przedpłatę w kwocie 30.173,37 EUR na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów do Litwy wg kontraktu Nr 1/S/2004 z dnia 23-02-2004r zawartym z firmą z Litwy.Towar jest przygotowany, z uwagi na brak transportu i brak wpłaty pozostałej kwoty od kontrahenta, towar nie wyjechał w miesiącu sierpniu 2004r. nie została zrealizowana wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów do Litwy. Wartość faktury proforma wynosi 105.801,97 EUR. Naszym zdaniem zgodnie z art. 20 ust. 3 Ustawy o podatku od towarów i usług VAT otrzymana przedpłata nie podlega zafakturowaniu, nie jest obrotem podlegającym podatkowi od towarów i usług VAT, ponieważ nie jest spełniony art. 19 ust. 12 punkt 2 ww ustawy VAT.W naszym przypadku spółka nie przedstawiła w Urzędzie Skarbowym zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2. Spółka S.A. prosi w oparciu o art. 14a §4 Ordynacji Podatkowej o potwierdzenie stanowiska i udzielenie stosownych wyjaśnień w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego ustawy o podatku od towarów i usług VAT w ww kwestii.


W dniu 10.09.2004r. do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynęło zapytanie odnośnie obowiązku podatkowego od wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w przypadku otrzymania zaliczki na poczet ceny towarów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie na podstawie art. 14a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa uprzejmie informuje:

W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym dokonano dostawy towarów. Jeżeli jednak przed dokonaniem (WDT) otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej całość lub część ceny. Zasadą jest zatem, że obowiązek podatkowy powstaje z datą wystawienia faktury, dokomentującej fakt otrzymania zaliczki, przy czym warunek otrzymania co najmniej 50% ceny nie musi być spełniony. W powyższym przypadku powstanie obowiązku podatkowego jest uzależnione od przedstawienia w Urzędzie Skarbowym zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu różnicy podatku. Jeżeli takie zabezpieczenie nie zostało przedstawione, obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych, czyli dopiero 15 dnia miesiąca następującego po dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Zasada 50% wartości towaru musi zostać zachowana w stosunku do eksportu towarów. W przypadku eksportu obowiązek podatkowy powstanie wyłącznie w sytuacji, gdy otrzymano co najmniej 50% ceny, oraz gdy:- wywóz towarów w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej części należności-eksporter przedstawił w Urzędzie Skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.Podstawa prawna powyższego art. 19 ust. 11 i 12 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj