Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-II-443-1/2004/WD
z 25 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II-443-1/2004/WD
Data
2004.02.25



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
dokumentowanie
eksport towarów
faktura
umowa komisu


Pytanie podatnika
Jak należy dokumentować eksport wyrobów w wykonaniu umowy komisu z kontrahentem krajowym?


W odpowiedzi na pismo - zapytanie z dnia 26.01.2004 r. Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest rozstrzygnięcie kwestii dokumentowania eksportu wyrobów zgodnie z zawartą umową komisu z kontrahentem krajowym. Wnioskodawca stwierdza, że komisant po wykonaniu usługi wystawia jedną fakturę, która zawiera zarówno wartość eksportowanych wyrobów jak i prowizję komisanta. Komisant odmawia wystawienia faktury za ww. usługę komisową na rzecz komitenta. W ocenie wnioskodawcy ten sposób rozliczenia umowy komisu nie jest zgodny z przepisami podatkowymi, jakkolwiek nie ma wpływu na rozliczenie w podatku VAT.

Zasady dokumentowania umowy komisu, w tym dotyczącej eksportu regulują przepisy § 46 i § 47 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Powołane przepisy istotnie nie przewidują rozliczenia transakcji eksportu towarów w wykonaniu umowy komisu w sposób przewidziany przez podatnika. Faktura wystawiona przez komisanta na rzecz nabywcy towarów, oznaczona jako FAKTURA VAT KOMIS, nie jest jedynym dokumentem, jaki powinien wystawić komisant. Oryginał tej faktury komisant przekazuje nabywcy towarów, natomiast kopię faktury przekazuje komitentowi, zachowując jedną kopię w swojej ewidencji. Wykazany w niej obrót jest obrotem komitenta. Następnie komisant powinien wystawić komitentowi fakturę z tytułu swojej usługi, która stanowi rozliczenie między stronami umowy komisu. Dokument ten wystawiony dla komitenta uważa się za fakturę VAT łącznie z kopią faktury komisowej.

W opisanym przez Podatnika przypadku, faktura VAT KOMIS zawiera w sobie zarówno obrót komitenta, jak i obrót komisanta (prowizja za usługę komisową). Przedstawiony sposób rozliczenia umowy komisu upraszcza procedury wymienione w przepisach podatkowych.

W ocenie tutejszego Urzędu, jeżeli metoda opisana przez Podatnika nie wpływa na zaniżenie zobowiązania podatkowego, zarówno u komitenta, jak i u komisanta, to nie ma istotnych przesłanek do zakwestionowania poprawności jej stosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj