Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1582/04/CIP/09
z 27 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1582/04/CIP/09
Data
2004.09.27



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
obuwie
stawki podatku


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy przyjęte przez niego rozwiązanie w sprawie zastosowania stawek podatku VAT na sprzedawane obuwie dziecięce jest słuszne; tj:
1. obuwie dziecięce w rozmiarze do 23 cm stawka 7%
2. obuwie dziecięce w rozmiarze powyżej 23 cm stawka 22%
Zdaniem Podatnika, ponieważ załącznik nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zawiera tylko nazwę towaru „obuwie dziecięce” bez zastrzeżeń co do numeracji metrycznej. W związku z powyższym Podatnik przyjął kryterium zawarte w poz. 80 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.).


Stan faktyczny

Podatnik świadczy usługi w zakresie sprzedaży obuwia dziecięcego w rozmiarze do 23cm i powyżej 23cm.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W poz. 47 załącznika nr 3 do ustawy wymienione zostało obuwie dziecięce bez względu na symbol PKWiU.

W ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług brak jest definicji obuwia dziecięcego. W związku z tym należy przyjąć, iż dla ustalenia zakresu tego pojęcia konieczne jest odwołanie się do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) obowiązującej, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU)(Dz. U. Nr 89, poz. 844), do dnia 31 grudnia 2005r.

W przypadku, gdy sprzedawane przez Podatnika towary sklasyfikowane będą wg numeracji PKWiU jako obuwie dziecięce, wówczas ich sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu stawką 7%. Należy jednak podkreślić, iż organa podatkowe nie są właściwymi w sprawach dokonywania klasyfikacji statystycznej towarów.

Jednocześnie nadmienić należy, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów w klasyfikacjach (DZ. Urz. GUS nr12, poz. 87), w celu uzyskania wiążącej opinii w zakresie sklasyfikowania w/w wyrobu, podatnik może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj