Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD-3-415/61/04
z 8 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3-415/61/04
Data
2004.12.08



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
przychody z innych źródeł


Pytanie podatnika
Czy pokrycie przez uczelnię kosztów przewodu habilitacyjnego osobie niebędącej jej pracownikiem stanowi przychód do opodatkownia?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w odpowiedzi na pismoz dnia 06.10.2004 r. (wpływ 12.10.2004 r.) w sprawie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52 a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Odpowiadając na pytanie, czy pokrycie przez Uczelnię kosztów przewodu habilitacyjnego stanowi w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód podlegający opodatkowaniu, ustalić należy do kogo należał obowiązek finansowania kosztów przewodu habilitacyjnego – do Uczelni, czy też do Pana.
Ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65 poz. 595) w art. 30 ust. 2 stanowi:
Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego określi, w drodze rozporządzenia, wysokość i warunki wypłacania wynagrodzenia promotorowi oraz za recenzje i opinie, o których mowa w ust. 1, uwzględniając w szczególności, że:
1) (...)
2) wynagrodzenie wypłaca jednostka powołująca promotora lub zlecająca opracowanie recenzji lub opinii, z tym, że jednostka zatrudniająca kandydata do stopnia doktora lub doktora habilitowanego albo tytułu profesora może przejąć ten obowiązek.
Zgodnie z § 3 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 3 października 2003 r. w sprawie wysokości i warunków wypłacania wynagrodzenia promotorowi oraz za recenzje i opinie w przewodzie doktorskim lub habilitacyjnym, a także w postępowaniu o nadanie tytułu profesora (Dz. U. Nr 178, poz. 1741) wynagrodzenie promotorowi oraz wynagrodzenie za recenzje i opinie wypłaca jednostka powołująca promotora lub zlecająca opracowanie recenzji lub opinii. Obowiązek wypłaty wynagrodzenia promotorowi oraz wynagrodzenia za recenzje lub opinie może przejąć jednostka zatrudniająca kandydata do stopnia doktora lub doktora habilitowanego albo tytułu profesora, na zasadach określonych w umowie zawartej z jednostką powołującą promotora albo zlecającą opracowanie recenzji lub opinii.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że Uczelnia pokryła koszty Pańskiego przewodu habilitacyjnego pomimo faktu, iż nie jest Pan w niej zatrudniony, nie jest Pan również związany żadną inną umową z Uczelnią, bądź inną instytucją, ponadto sam, jako osoba prywatna, zobowiązał się Pan do finansowania swojego przewodu habilitacyjnego.
Wobec powyższego uznać należy, iż do Pana należał obowiązek pokrycia kosztów recenzji przewodu habilitacyjnego, a jeżeli Uczelnia przejęła na siebie ten ciężar, oznacza to, iż uzyskał Pan przychód.

Pokrycie kosztów Pańskiego przewodu habilitacyjnego należy zakwalifikować jako przychód z nieodpłatnych świadczeń z innych źródeł zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art 10 ust. 1, pkt 9 ustawy: Za przychodyz innych źródeł , o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Ponadto, wyjaśnić należy, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera w art. 21 ust. 1 katalog przychodów zwolnionych z podatku dochodowego. Punkt 40 powołanego przepisu zwalnia z podatku dochodowego świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.
Natomiast art. 110 ust. 1 ustawy o szkolnictwie wyższym stanowi, iż nauczyciel akademicki ma prawo do podyplomowego doskonalenia się oraz innych form kształcenia zawodowego na koszt uczelni. Ponieważ przepis ten dotyczy nauczycieli akademickich, tzn. pracowników szkół wyższych, nie zaś byłych pracowników, stąd w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze, uznać należy, iż na Uczelni nie ciąży obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od kwoty, którą przekazała na pokrycie kosztów przewodu habilitacyjnego, natomiast, zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zobowiązana jest do sporządzenia informacji o wysokości przychodu PIT-8Ci przekazania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu wg miejsca zamieszkania podatnika w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego. Z kolei podatnik (Pan), na podstawie informacji PIT-8C ma obowiązek wykazać wynikający z niej przychód w zeznaniu rocznym i uiścić należny podatek.

Odpowiedzi udzielono na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj