Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-927/04/CIP/06
z 2 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-927/04/CIP/06
Data
2004.08.02



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
paliwo
samochód osobowy
termin odliczenia podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionej sytuacji Podatnik może w rozliczeniu deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc maj 2004 r. dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od powyższych zakupów ?
W ocenie Podatnika, skoro zawarta transakcja i wystawiona faktura miały miejsce pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, to Podatnik może dokonać odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.


Stan faktyczny :

Podatnik w kwietniu 2004 r. dokonał zakupów paliwa do napędu pojazdów samochodowych, od których w stanie prawnym obowiązującym do 30 kwietnia 2004 r. mógł odliczyć podatek naliczony. Sprzedawca wystawił Podatnikowi zbiorczą fakturę na sprzedane w kwietniu paliwa z datą 30 kwietnia 2004r. Przedmiotowa faktura wpłynęła do firmy Podatnika w dniu 5 maja 2004 r., kiedy użytkowane przez Podatnika samochody w świetle obowiązującego od 1 maja 2004 r. przepisu art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług uważa się za samochody osobowe. Podatnikowi zgodnie z przepisem art. 88 ust.1 pkt 3 w/w ustawy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do ich napędu.

Ocena prawna stanu faktycznego :

Zgodnie z art. 19 ust. 1 obowiązującej do 30 kwietnia 2004 r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) Podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

Kwotę podatku naliczonego stanowiła suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego (art. 19 ust. 2).

Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny, z zastrzeżeniem pkt 2-4.

Przypadki, kiedy Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego wymienione zostały w art. 25 ust. 1 cyt. ustawy.

Z dniem 1 maja 2004 r. weszła w życie ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) według której zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 3 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się m. in. do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5;

Z przedstawionego wyżej stanu prawnego wynika, iż zgodnie z art. 19 ust. 1 poprzednio obowiązującej ustawy o VAT Podatnik nabywał prawo do odliczenia podatku naliczonego z chwilą nabycia towarów i usług służących sprzedaży opodatkowanej, o ile nie zaistniały u Podatnika przesłanki wymienione w art. 25 ust. 1 tej ustawy. Natomiast przepis art. 19 ust 3 starej ustawy o VAT, podobnie jak czyni to przepis art. 86 ust. 10 nowej ustawy przesądza nie o prawie do odliczenia podatku naliczonego, lecz o terminie dokonania tej czynności.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik zakupił w kwietniu br. paliwo do użytkowanych samochodów, od których przy nabyciu paliwa do ich napędu w stanie prawnym obowiązującym do 30 kwietnia 2004 r. przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Dokumentująca powyższe zakupy faktura VAT wystawiona z datą 30 kwietnia 2004 r. wpłynęła do siedziby przedsiębiorstwa Podatnika w dniu 5 maja 2004 r.

W świetle obowiązującego od 1 maja 2004 r. przepisu art. 86 ust. 3 i 5 posiadane przez Podatnika samochody traktowane są jako samochody osobowe i Podatnikowi zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 3 nie przysługuje prawo do obniżenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do ich napędu.

U Podatnika powstała wątpliwość, czy w rozliczeniu za miesiąc maj może dokonać odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z powyższej faktury.

Odnosząc przedstawiony stan faktyczny do obowiązujących przepisów prawa należy stwierdzić, iż skoro Podatnik na podstawie cyt. art. 19 ust. 1 ustawy o VAT nabył prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa w kwietniu i nie wystąpiły u niego przesłanki negatywne wym. w art. 25 ust. 1 tej ustawy uniemożliwiające dokonanie odliczenia, to fakt otrzymania przez niego faktury VAT w następnym miesiącu (maju) - na co podatnicy często nie mają żadnego wpływu - kiedy od rodzaju zakupów odliczenie już nie przysługuje nie może przesądzać o utracie wcześniej nabytego prawa.

Przywołany przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 nowej ustawy o VAT w przedmiotowej sprawie nie może mieć zastosowania (lex retro non agit), gdyż dotyczy on czynności cywilnoprawnych, powstałych po 1 maja 2004 r. tzn. dotyczy zakupów paliwa do napędu samochodów poczynionych po tej dacie.

A zatem reasumując należy uznać, iż w przedstawionym stanie faktycznym brak jest podstawy prawnej, która pozbawiałaby Podatnika do utraty wcześniej nabytego prawa do odliczenia podatku naliczonego i Podatnik może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z przedmiotowej faktury VAT w rozliczeniu podatku za miesiąc maj 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj