Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/1-0050/313/04
z 20 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/1-0050/313/04
Data
2005.01.20



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
pas drogowy
utrzymanie dróg


Pytanie podatnika
dotyczy stawki podatku na usługi wchodzące w zakres kompleksowego utrzymania dróg


Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2004 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje zmiany informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu w piśmie z dnia 20.11.2004 r. (znak: US.VII-443/48/2004) na zapytanie z dnia 25.08.2004 r., uzupełnione pismem z dnia 19.11.2004 r.:

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że świadczy on szeroki skład usług wchodzących w zakres kompleksowego utrzymania dróg. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, jaką stawką podatku winny być opodatkowane świadczone przez niego usługi.

Tutejszy organ informuje, że:

  • usługi w zakresie zimowego utrzymania dróg (tj. odśnieżanie, zwalczanie śliskości, pełnienie dyżurów związanych z zimowym utrzymaniem dróg, zabezpieczanie dróg przed zawiewaniem), utrzymanie porządku i czystości na drogach krajowych w okresie letnim (tj. czyszczenie przekrojów ulicznych i półulicznych dróg, sprzątanie chodników, czyszczenie pasa drogowego z odpadów komunalnych), udrażnianie przepustów, które to usługi podatnik klasyfikuje wg PKWiU w grupowaniu 90.00.30, jako wymienione w poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) korzystają z opodatkowania preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 7 %,
  • usługi w zakresie koszenia traw w pasie drogowym sklasyfikowane według podatnika w PKWiU w grupowaniu 01.41.12-00.00 jako wymienione w poz. 64 załącznika nr 6 do ustawy o VAT korzystają z opodatkowania preferencyjną stawką podatku w wys. 3%,
  • usługi w zakresie remontów nawierzchni dróg (tj. remonty masą asfaltową na gorąco, remonty rakowin, remonty masą na zimno), wymiana oznakowania pionowego (tj. wymiana tarcz znaków drogowych, konstrukcji stalowych do znaków drogowych), wymiana barier energochłonnych, remonty chodników dla pieszych, sklasyfikowane według podatnika w PKWiU pod symbolem 45.23.1 opodatkowane są podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22%, gdyż nie są wskazane przez ustawę o VAT oraz przez przepisy wykonawcze jako opodatkowane stawkami preferencyjnymi,
  • usługi w zakresie remontów rowów przydrożnych (odmulanie, renowacja), kopanie nowych rowów, sklasyfikowane według podatnika w PKWiU w grupowaniu 45.11.21 opodatkowane są podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22 %, gdyż nie są wymienione przez ustawę o VAT oraz przez przepisy wykonawcze jako opodatkowane stawkami preferencyjnymi.

Zaznaczyć należy, iż zgodnie z § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 6.04.2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844) dla celów podatku od towarów i usług do 31.12.2005r. stosuje się PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Podatnik zwrócił się także z zapytaniem, w jakim terminie powinien rozliczać podatek VAT od powyższych usług. Tut. organ wyjaśnia, że podatek VAT należy rozliczyć w deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 - 21, art. 14 ust. 6 art. 20 i art. 21 ust. 1. Odpowiednio z art. 19 ust 4 ustawy o VAT, jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11). Szczególny moment powstania obowiązku podatkowego przewiduje ustawa o VAT dla usług budowlanych i budowlano-montażowych (dział 45 PKWiU np. wykonywane przez podatnika usługi o symbolu 45.23.1 oraz 45.11.21). W tym przypadku w związku z regulacją art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi. W szczególny sposób określono w art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. c ustawy o VAT moment powstania obowiązku podatkowego dla usług wymienionych w poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy (usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne - PKWiU 90.0 np. świadczone przez podatnika usługi sklasyfikowane po symbolem PKWiU 90.00.30) dla tych usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie.

Tutejszy organ zaznacza, że niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o kwalifikację statystyczną ww. usług przedstawioną przez podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj