Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US-II-443/152/2004
z 29 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US-II-443/152/2004
Data
2004.11.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną --> Towary własnej produkcji


Słowa kluczowe
cena nabycia
likwidacja działalności
spis z natury
sprzedaż majątku
zaprzestanie działalności


Pytanie podatnika
Zwracam się z prośbą o interpretację przepisów dotyczących sprzedaży - odkupu środka trwałego zamortyzowanego w firmie w 100 %. Prowadzenie działalności gospodarczej zawiesiłem w połowie 2003 r. Czy w chwili obecnej mogę dokonać likwidacji działalności, a środek trwały odkupić jako osoba fizyczna od przedsiębiorstwa za określoną kwotę, dokonując oczywiście obowiązujących mnie od tej kwoty wpłat do US?


W odpowiedzi na pismo z dnia 26.10.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w myśl przepisu art. 14a § 1 – 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Z treści pisma wnioskodawcy wynika, iż zamierza dokonać likwidacji działalności gospodarczej i w związku z tym ma wątpliwości, w jaki sposób dokonać rozliczenia wykorzystywanego w ramach działalności środka trwałego – samochodu ciężarowego – przy którego nabyciu skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego. W przypadku likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej zastosowanie ma art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), który stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Wymieniony przepis ma zastosowanie do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podstawą opodatkowania jest wówczas wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10, tj. cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje - koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Zgodnie z przywoływanym art. 14 w przypadku likwidacji działalności gospodarczej podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu w terminie 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończeniu tego spisu. Obowiązek podatkowy w przypadku likwidacji działalności gospodarczej powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

W opisanej we wniosku sytuacji, jeżeli pojazd, co do którego przysługiwało panu prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia pozostaje środkiem trwałym firmy na dzień likwidacji, podlega ujęciu w spisie z natury w cenie nabycia i od tej ceny należy obliczyć podatek należny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj