Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PB/415-48/04
z 9 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB/415-48/04
Data
2004.12.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin i sposób przekazywania zaliczek


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
fundusz
fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych
odliczenia
pobór podatku
zakład aktywności zawodowej


Pytanie podatnika
Czy składki płacone obligatoryjnie przez spółkę na PFRON mogą być odliczone w deklaracji PIT-4?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków, działając w oparciu o art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 08.11.2004 r., (uzupełnione pismem z dnia 25.11.2004 r.) wyjaśnia co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka zatrudnia 40 osób, wśród których nie ma osób niepełnosprawnych. W piśmie z dnia 08.11.2004 r. podatnik zwrócił się z zapytaniem czy składki płacone obligatoryjnie przez spółkę na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) mogą być odliczone w deklaracji PIT-4.

Zgodnie z art. 21 i art. 23 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997 r. nr 123, poz. 776 ze zm.) pracodawca spełniający warunki określone w ustawie, jest obowiązany dokonywać miesięcznych wpłat na PFRON.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) powyższych wpłat nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Wpłaty o których mowa w art. 21 i 23 ustawy o rehabilitacji nie mogą być również odliczane w deklaracji PIT-4. Pozycja: „kwota pobranego podatku, przekazana na PFRON oraz zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych” (poz. 49 w wersji nr 15 deklaracji PIT-4) dotyczy zakładów pracy chronionej.

Zgodnie bowiem z treścią art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., nr 14 poz. 176 ze zm.) płatnicy będący zakładami pracy chronionej lub zakładami aktywności zawodowej kwoty pobranych zaliczek na podatek od przychodów z tytułów określonych w art. 12 cyt. ustawy oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, wypłaconych przez tych płatników:
1) za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego podatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 przekazują:
a) w 10% na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
b) w 90% na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych,
2) za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego podatnika przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1 przekazują na zasadach określonych w ust. 1 art. 38 cyt. ustawy.

Wymienione przepisy uprawniają płatnika będącego zakładem pracy chronionej do pomniejszania należnych zaliczek wpłacanych do urzędu skarbowego o kwotę dokonanych wpłat na PFRON i zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, na zasadach wyżej opisanych.

Płatnicy niebędący zakładami pracy chronionej lub zakładami aktywności zawodowej nie mają prawa do dokonywania pomniejszenia w poz. 49 deklaracji PIT-4.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj