Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-1/005/2/226/04
z 24 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/005/2/226/04
Data
2004.03.24



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Korekta deklaracji


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
termin odliczenia podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest złożenie korekty deklaracji VAT-7, w której podatnik rozliczył zakupy za miesiące wcześniejsze i wykazał kwotę do zwrotu, jeżeli w pierwotnej deklaracji wykazano kwotę do przeniesiena?


dotyczy: pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego w Limanowej z dnia 02.03.2004 r., nr PP.448/59/04 złożonego do tut. Izby Skarbowej w sprawie możliwości złożenia korekty deklaracji VAT-7, w której podatnik rozliczył zakupy za miesiące wcześniejsze i wykazał kwotę do zwrotu, jeżeli w pierwotnej deklaracji wykazano kwotę do przeniesienia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie uprzejmie wyjaśnia:

Jak wynika z przedstawionych akt sprawy, Spółka w miesiącach od stycznia 2002 r. do sierpnia 2002 r. składała deklaracje VAT-7 wykazując w nich zakupy towarów i usług zaliczanych do środków trwałych i zakupy towarów pozostałych służących sprzedaży opodatkowanej oraz wykazując podatek naliczony przy tych zakupach. Zakupy te zostały rozliczone przez Spółkę dopiero w deklaracji za miesiąc wrzesień 2002 r., gdyż w tym miesiącu wystąpiła pierwsza sprzedaż. Urząd Skarbowy na podstawie przeprowadzonej kontroli oraz postępowania podatkowego ustalił, iż Spółka błędnie określiła moment powstania obowiązku podatkowego i z tego względu ww. sprzedaż powinna być wykazana w deklaracji za miesiąc październik 2002 r., jednakże nie zakwestionował zakupów wykazanych przez Spółkę w deklaracji za miesiąc wrzesień 2002 r.

W korekcie deklaracji VAT-7 za miesiąc październik 2002 r. Spółka wykazała sprzedaż, która wcześniej została błędnie ujęta w deklaracji za miesiąc wrzesień 2002 r., zakupy z miesięcy wcześniejszych - gdyż nie zostały one rozliczone w poprzednich okresach, jak również kwotę do zwrotu oraz kwotę do przeniesienia.
W pierwotnej deklaracji za miesiąc październik 2002 r. Spółka wykazała jedynie zakupy dotyczące miesiąca października 2002 r. oraz kwotę do przeniesienia. Zdaniem Spółki przedmiotowa korekta jest prawidłowa, gdyż Urząd Skarbowy w toku postępowania podatkowego nie kwestionował wysokości podatku naliczonego.
Pytanie Urzędu Skarbowego dotyczy kwestii możliwości złożenia przez Spółkę korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc październik 2002 r., w której rozliczyła zakupy z miesięcy wcześniejszych i wykazała kwotę do zwrotu, jeżeli w deklaracji pierwotnej za rzeczony miesiąc wykazała kwotę do przeniesienia.

O możliwości korekt deklaracji VAT-7 związanych z podatkiem naliczonym, w ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) mówi art. 19 ust. 3b. Przepis ww. artykułu stanowi, iż prawo do korekty deklaracji VAT-7 przewidziane w tym przepisie dotyczy sytuacji, w których z różnych względów podatnik w odpowiednich terminach (o których mowa w ust. 3, 3d, 3e i 3g), nie skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Powyżej omówionej korekty podatku naliczonego podatnik może dokonać nie później jednak niż w ciągu roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik nabył prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W przedmiotowej sprawie Spółka, w korekcie deklaracji VAT-7 za miesiąc październik 2002 r., powiększyła podatek naliczony o kwotę podatku naliczonego błędnie rozliczonego w deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień 2002 r. Korekta deklaracji VAT-7 za miesiąc październik 2002 r. została złożona przez Spółkę w dniu 30.01.2004 r.
Biorąc pod uwagę powyżej przytoczony przepis art. 19 ust. 3b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) należy stwierdzić, iż korekta deklaracji VAT-7 za miesiąc październik 2002 r., w której zwiększono podatek naliczony podlegający odliczeniu jest niedopuszczalna.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj