Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-2/005/2/1496/03
z 11 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2/005/2/1496/03
Data
2004.03.11



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
doradztwo gospodarcze
prowizje
rzeczoznawstwo
stawki podatku
usługi pośrednictwa


Pytanie podatnika
Jakie są warunki stosowania stawki 0% dla prowizji otrzymywanej od kontrahenta zagranicznego z tytułu świadczenia usług pośrednictwa komercyjnego?


dotyczy: odpowiedzi Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku nr PO.III-443/33/03 z dnia 24.12.2003 r. w sprawie opodatkowania stawką 0% wynagrodzenia z tytułu prowizji otrzymywanej zgodnie z umową zawartą z kontrahentem zagranicznym.

Dokonując na podstawie art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa weryfikacji w/w informacji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie prostuje zawartą w niej ocenę stanu prawnego.
Opisany w zapytaniu stan faktyczny przedstawia się następująco:
Podatnik wykonuje na rzecz kontrahenta słowackiego czynności polegające na:

    - dostarczaniu informacji dotyczącej polskiego sektora przedsiębiorstw spożywczo - mięsnego oraz chemicznego, dzięki którym to informacjom kontrahent słowacki może pozyskiwać odbiorców z Polski i sprzedawać swoje specjalistyczne opakowania,
    - doradztwie w temacie branży opakowań metalowych, opracowaniu fachowych opinii i analiz rynku odbiorców opakowań metalowych w Polsce,
    - reprezentowaniu kontrahenta słowackiego przy rozmowach z kontrahentami polskimi, ustalaniu warunków współpracy, pomoc przy odzyskiwaniu należności,
    - prowadzeniu w ramach współpracy fachowego doradztwa i spotkań informacyjnych w siedzibie kontrahenta słowackiego na Słowacji dotyczących polskiego rynku odbiorców.

Zapytanie dotyczy prawidłowości stosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% dla wynagrodzenia z tytułu prowizji za wykonanie w/w usługi, zgodnie z § 64 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

Ocena prawna stanu faktycznego:

W przesłanym do Urzędu Skarbowego w Brzesku zapytaniu, nie przedstawił Pan wyczerpująco stanu faktycznego sprawy. Dopiero w dniu 4.02.2004 r. przesłał Pan do tut. Izby Skarbowej pismo, w którym wyczerpująco przedstawił stan faktyczny oraz niezbędną do prawidłowej weryfikacji stanowiska, opinię statystyczną.
Z przedstawionej opinii Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi nr OISK-5672/KU-15/12-273/04 z dnia 21.01.2004 r. wynika, że świadczona przez Pana usługa mieści się w grupowaniu PKWiU 78.84.14-00.00 „usługi pośrednictwa komercyjnego oraz szacowania wartości, z wyjątkiem wyceny nieruchomości i wyceny towarzystw ubezpieczeniowych".

Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia dodatkowo, że Klasyfikacja PKWiU nie posługuje się sformułowaniem „rzeczoznawstwo”, o którym mowa w rozporządzeniu. Zmiany do w/w ustawy i rozporządzenia były skutkiem wykonania delegacji z art. 54 ust. 3 ustawy, co potwierdza zapis art. 2 obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 31.03.1995 r. w sprawie ogłoszenia załączników do ustawy o podatku od towarów i usług z uwzględnieniem nomenklatury wynikającej z Klasyfikacji wyrobów i usług w zakresie usług (Dz. U. z 1995 r. Nr 44, poz. 231) oraz zapis art. 6 ustawy nowelizującej z dnia 4.12.2002 r. (Dz. U. Nr 213, poz. 1803). Zatem zasadnym jest posłużenie się nazewnictwem stosowanym w obowiązującej dla potrzeb podatku od towarów i usług do 31.03.1995 r. Klasyfikacji Usług, jak również uwzględnienie powiązań PKWiU, KWiU i KU.
Analiza powyższego nazewnictwa i powiązań prowadzi do wniosku, że „Usługi pośrednictwa komercyjnego oraz szacowania wartości z wyjątkiem wyceny nieruchomości i wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych", klasyfikowane obecnie w/g PKWiU w grupowaniu 74.84.14.-00.00, klasyfikowane były w grupowaniu KU 89302. Zatem usługi sklasyfikowane według symbolu PKWiU 74.84.14.-00.00 o nazwie ugrupowania „Usługi pośrednictwa komercyjnego oraz szacowania wartości z wyjątkiem wyceny nieruchomości i wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych” powiązane z podbranżą KU 89302 „Rzeczoznawstwo” świadczone na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej były i są opodatkowane podstawową stawką podatku od towarów i usług (22%) - art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

By usługa mogła być uznana za eksportową, musi być zgodnie z definicją zawartą w art. 4 pkt 6 ustawy wykonywana poza granicą RP.

Od tej generalnej zasady w przepisach ustawy istnieje szereg wyjątków, w których zarówno sprzedaż towarów jak i usług, w niektórych przypadkach uznaje się za eksport. W wyjątkach tych mieszczą się usługi w zakresie rzeczoznawstwa, usługi prawnicze świadczone przez notariuszy, adwokatów i radców prawnych.
Dla tych usług mimo, że nie są eksportem w rozumieniu przepisów art. 4 pkt 6 ustawy (usługi są świadczone na terytorium RP dla firmy zagranicznej, która w Polsce nie jest podatnikiem VAT), obowiązuje obniżona do wysokości 0% stawka podatku od towarów i usług, co wynika z § 64 ust. 1 pkt 2 lit. c w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r.
Uprawnienie do stosowania stawki 0% - na mocy wyżej powołanego przepisu rozporządzenia - posiadają podatnicy spełniający jednocześnie dwa warunki określone w § 64 ust. 2 w/w rozporządzenia:

    1. usługa świadczona jest na rzecz nierezydentów, nie będących podatnikami,
    2. podatnik posiada dowód, iż należność za wykonaną usługę została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku krajowym w terminie 90 dni od dnia wykonania usługi.

Jeżeli warunki te są spełnione, kwota otrzymanej prowizji podlega opodatkowaniu stawką 0%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj