Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1773/04/CIP/08
z 15 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1773/04/CIP/08
Data
2004.10.15



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
części
podatek od towarów i usług
statek
stawka preferencyjna podatku
wyposażenie


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować dostawę towarów z przeznaczeniem na potrzeby budowy nowego statku żeglugi pełnomorskiej dla armatora morskiego lub polskiej stoczni, budującej na zlecenie armatora statek.
Zdaniem Pytającego dokonywana dostawa podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.


Stan faktyczny:

Podatnik dokonuje dostawy olejów hydraulicznych, silnikowych i innych olejów smarowych na potrzeby budowy nowego statku żeglugi pełnomorskiej. Statek pod względem rodzaju jednostki spełnia kryteria wskazane w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ale nie posiada jeszcze własnej pieczęci. Dostawa towarów następuje na rzecz polskiej stoczni budującej statek lub bezpośrednio na rzecz armatora posiadającego siedzibę w państwie trzecim, na zlecenie którego statek jest budowany.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego, o których mowa w pkt 1, i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu. Przywołany pkt 1 wymienia:

  1. statki wycieczkowe i tym podobne, przeznaczone głównie do przewozu osób; promy wszelkiego typu (PKWiU 35.11.21), z wyłączeniem liniowców pasażerskich pozostałych, statków (łodzi) wycieczkowych itp. pozostałych promów (PKWiU 35.11.21-90.00),
  2. tankowce (PKWiU 35.11.22), z wyłączeniem tankowców pozostałych (PKWiU 35.11.22-90.00),
  3. statki chłodnicze (PKWiU 35.11.23), z wyłączeniem statków chłodniczych pozostałych, innych niż tankowce (PKWiU 35.11.23-90.00),
  4. statki przeznaczone do przewozu towarów oraz statków przeznaczonych do przewozu zarówno osób jak i towarów (PKWiU 35.11.24), z wyłączeniem barek morskich bez napędu (PKWiU 35.11.24-20.3) oraz jednostek pływających wymienionych w podkategorii PKWiU 35.11.24-80 i 35.11.24-90.00,
  5. statki rybackie itp. pełnomorskie (PKWiU 35.11.31-30),
  6. pchacze pełnomorskie (PKWiU 35.11.32-50.00), statki szkolne rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.30) i statki badawcze rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.40).

Zgodnie z przywołanym przepisem ustawy z preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług korzysta dostawa części i wyposażenia statków. W związku z brakiem definicji ustawowej „części” i „wyposażenia” w przepisach cyt. ustawy należy odnieść się do powszechnie przyjętego rozumienia tych pojęć. Według Słownika języka polskiego PWN częścią jest przedmiot stanowiący jakiś dający się samodzielnie wyodrębnić element większej całości, a wyposażeniem urządzenie dodatkowe do danej maszyny lub do urządzenia uważanego za główne. Mając na uwadze przedstawione definicje należy uznać, iż oleje hydrauliczne, silnikowe i inne oleje smarowe nie stanowią części czy wyposażenia statku w rozumieniu art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Należy również podkreślić, iż opodatkowaniu obniżoną stawką podatku VAT podlega dostawa towarów na jednostki pływające wymienione w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy, których przeznaczenie jest już znane i które zostały zaklasyfikowane do danego grupowania PKWiU.

W związku z tym, iż towary będące przedmiotem sprzedaży nie stanowią „części” lub „wyposażenia” statku, a jednostka pływająca na którą dokonywana jest dostawa to statek w budowie, nie zaklasyfikowany do danego grupowania PKWiU, Podatnik nie może stosować do dokonywanej dostawy towarów stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% w oparciu o art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Jednocześnie w myśl art. 83 ust. 1 pkt 10 ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków:

  1. używanych do żeglugi na pełnym morzu oraz przewożących pasażerów za opłatą lub używanych dla celów gospodarczych, przemysłowych lub do połowów,
  2. używanych do ratownictwa lub do udzielania pomocy na morzu, lub do połowów przybrzeżnych, z wyłączeniem dostaw prowiantu na pokład statków do połowów przybrzeżnych,
  3. marynarki wojennej, wypływających z kraju do zagranicznych portów i przystani.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonuje dostawy towarów wykorzystywanych w trakcie budowy jednostki pływającej, nie posiadającej jeszcze własnej pieczęci. Przywołany przepis wskazuje natomiast, iż z preferencji podatkowej korzysta dostawa towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków już używanych do wskazanych w przepisie ustawy celów. Mając na uwadze fakt, iż statek na który następuje dostawa nie jest jeszcze używany zgodnie z przeznaczeniem, dla którego jest budowany, przepis przywołanego artykułu nie będzie miał w przedmiotowej sprawie zastosowania.

Zatem, dokonywana przez Podatnika dostawa olejów hydraulicznych, silnikowych i innych olejów smarowych na potrzeby budowy statku żeglugi pełnomorskiej podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług właściwą przy sprzedaży dostarczanych towarów.

Należy również wskazać, iż zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy miejscem dostawy towarów w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Zatem, bez znaczenia jest to, czy Podatnik dokonuje dostawy towarów na rzecz stoczni polskiej czy bezpośrednio na rzecz armatora statku, posiadającego siedzibę w państwie trzecim, gdyż miejscem świadczenia w każdym przypadku jest terytorium kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj