Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
OP.005/6/04
z 25 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OP.005/6/04
Data
2004.02.25



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
inwestycje zaniechane
korekta podatku
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy wymagana jest korekta podatku naliczonego od nabycia towarów i usług związanych z inwestycją, która została zaniechana?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w odpowiedzi na pismo z dnia 29.01.2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu dnia 30.01.2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia, co następuje:

Ze złożonego pisma wynika, iż Zarząd Spółki podjął decyzję o zaniechaniu inwestycji rozpoczętej w 1998 r. - wartość nakładów netto wynosi 19.217,56 zł, podatek od towarów i usług 3.887,55 zł. W związku ze skorzystaniem z odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie tych środków Spółka ma wątpliwości co do ujęcia i rozliczenia podatku naliczonego.

Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Z odliczenia, o którym mowa wyżej, mogą skorzystać podatnicy podatku od towarów i usług, przy uwzględnieniu art. 20 - 25 w/w ustawy oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie. Podstawową zasadą wynikającą z art. 20 ust. 2 cytowanej ustawy jest, że podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związaną ze sprzedażą opodatkowaną. Jednym z ograniczeń uniemożliwiających dokonanie odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonanych zakupów jest art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, z którego wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Powyższy przepis nie dotyczy jednak, zgodnie z art. 25 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy, wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Uwzględniając, że terminy odliczenia podatku naliczonego określone w art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie są zbieżne z terminem oddania inwestycji do użytku, a podatnik, rozpoczynając inwestycję dokonywał odliczeń podatku naliczonego w obowiązujących terminach, zaniechanie inwestycji wymagać będzie korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym nastąpiło zaniechanie inwestycji. Korekta ta powinna nastąpić poprzez pomniejszenie kwot podatku naliczonego w danym miesiącu. Jeżeli kwota podatku naliczonego za ten miesiąc byłaby mniejsza od kwoty podatku, który należy skorygować, różnica powinna być wykazana w liczbie ujemnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj