Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu
PP/E-005-2-10/05
z 25 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/E-005-2-10/05
Data
2005.01.25



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Słowa kluczowe
dyrektywy Unii Europejskiej
handel
samochód używany
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
Jaki jest prawidłowy sposób rozliczania podatku VAT w przypadku gdy przedmiotem działalności Podatnika jest m.in. handel używanymi samochodami osobowymi, pochodzącymi zarówno z krajów Unii Europejskiej, jak i spoza Unii?


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2004 r. zmieniam informację udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach pismem Nr USII/443-61/04 z dnia 29.10.2004 r. na zapytanie Podatnika z dnia 29.09.2004 r.Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2004 r. zmieniam informację udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach pismem Nr USII/443-61/04 z dnia 29.10.2004 r. na zapytanie Podatnika z dnia 29.09.2004 r.

Przedmiotem działalności Podatnika jest m.in. handel używanymi samochodami osobowymi, pochodzącymi zarówno z krajów Unii Europejskiej, jak i spoza Unii. Podatnik wskazał, iż w przypadku handlu samochodami spoza Unii odlicza podatek VAT w całości oraz dolicza VAT do ceny sprzedaży. Natomiast w przypadku samochodów używanych nabywanych w krajach Unii jako towary zwolnione z podatku od wartości dodanej, Pytający, zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), jako podstawę opodatkowania przyjmuje różnicę pomiędzy kwotą otrzymaną z tytułu dostawy a kwotą nabycia. Przy czym do kwoty nabycia Podatnik wlicza, oprócz kwoty zapłaconej sprzedawcy, także inne koszty - na przykład koszty transportu to podatek akcyzowy. Pytający chce wiedzieć, czy przedstawiony sposób rozliczania podatku VAT jest prawidłowy.

Na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnice między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Zgodnie z art. 120 ust. 10 ww. ustawy cytowany wyżej przepis dotyczy dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatkiem, o którym mowa w art. 15,
  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113,
  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie zust. 4.

Jednocześnie w myśl art. 120 ust. 14 przedmiotowej ustawy, do dostaw, do których stosuje się przepisy ust. 10 podatnik może stosować ogólne zasady opodatkowania.

W przypadku odsprzedaży samochodów używanych nabytych w krajach członkowskich Unii, przy spełnieniu warunków określonych w art. 120 ust. 10 ustawy, Podatnik może korzystać z procedury opodatkowania marży na podstawie art. 120 ust. 4, albo też stosować ogólne zasady opodatkowania (art. 120 ust. 14). Natomiast procedura z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma zastosowania w sytuacji odsprzedaży samochodów pochodzących z importu.

Jeśli zaś chodzi o kwotę nabycia, o której mowa w ww. art. 120 ust. 4, ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje tego pojęcia. W tym względzie należy zatem posłużyć się definicją zawartą w Szóstej Dyrektywie Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG). W myśl art. 26a część B ust. 3 VI Dyrektywy cena nabycia oznacza wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał od podatnika - pośrednika opodatkowanego.

Zatem kwotę nabycia stanowi wszystko, co składa się na wynagrodzenie, które Podatnik zapłacił podmiotowi, od którego nabył towar. W skład kwoty nabycia mogą wchodzić wydatki, takie jak na przykład koszty transportu, prowizji czy ubezpieczenia, ale tylko wtedy, gdy stanowią element ceny płaconej zbywcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj