Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PD1c/415-35/04
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD1c/415-35/04
Data
2004.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
rehabilitacja niepełnosprawnych
wypoczynek
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy wczasy pod gruszą wypłacane jako świadczenia z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych z art. 21. ust. 1 pkt 27 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


W odpowiedzi na pismo z dnia 08.12.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmian.) udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z pisma Spółki wynika, że środki z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych przeznacza się m.in. na pomoc indywidualną dla osób niepełnosprawnych, w tym finansuje się odpłatność za dojazd i pobyt na turnusach rehabilitacyjnych, usprawniających lub wypoczynku zorganizowanym w innych formach. W ramach tych świadczeń Spółka wypłaca wczasy pod gruszą dla osób niepełnosprawnych, które zalicza do wypoczynku zorganizowanego w innych formach. Warunkiem skorzystania z tego świadczenia jest fakt pobytu osoby niepełnosprawnej na urlopie trwającym nieprzerwanie nie krócej niż 10 dni roboczych oraz nie korzystanie z innego źródła dofinansowania np. z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Pytanie dotyczy kwestii: czy w/w świadczenie jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na podstawie § 2 pkt 12 lit. f) Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31 grudnia 1998 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 3, poz. 22 ze zmian.) środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych przeznaczone są między innymi na odpłatności za dojazd i pobyt na turnusach rehabilitacyjnych, usprawniających, wczasach lub wypoczynku zorganizowanym w innych formach. Tak zwane „wczasy pod gruszą” stanowią również formę wypoczynku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmian.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Biorąc pod uwagę powyższe środki z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych przeznaczone na wypłaty wczasów pod gruszą są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stanowisko przedstawione przez Spółkę w piśmie jest słuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj