Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
PP.443/141/04
z 22 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/141/04
Data
2004.10.22



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
koszty uzyskania przychodów
opinia biegłego


Pytanie podatnika
Podatnik na podstawie umowy o dzieło wykonuje czynności biegłego sądowego w zakresie wyceny aparatury i sprzętu medycznego. Ponadto prowadzi działalność gospodarczą w zakresie naprawy i serwisu aparatury medycznej. W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy:
- przychody osiągane z tytułu wykonywania czynności biegłego sądowego są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT i czy podlegają podatkowi VAT,
- czy koszty uzyskania przychodów, naliczane w wys. 20% są w prawidłowej wysokości,
- czy prowadzona działalność gospodarcza pozwala na zawieranie dodatkowych umów na wykonywanie czynności biegłego ?


Pierwsze z poruszanych w złożonym zapytaniu zagadnień regulowane jest przez przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
Stosownie do zapisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega (...) odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pojęcie odpłatnego świadczenia usług zawarte jest w art. 8 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, zgodnie z którym jest nim każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (...).
Dla pełnej analizy omawianego zagadnienia niezbędnym jest powiązanie powyższego z ustawową definicją podatnika, określoną w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Podatnikami w rozumieniu powyższego przepisu są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tego artykułu , bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z treści ust. 2 ww. przepisu wynika, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, (...) a także działalność osób wykonujących wolne zawody (...).
Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa powyżej, zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 2 i 3 cyt. wyżej ustawy nie uznaje się czynności:
- wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy;
- z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.
Z treści złożonego zapytania wynika, że Podatnik posiada uprawnienia niezbędne do wykonywania czynności biegłego sądowego z zakresu oceny stanu technicznego oraz wyceny aparatury i sprzętu medycznego. Nie jest pracownikiem Sądu, i zadania, o których mowa powyżej wykonuje w ramach umowy o dzieło.

Dla zagadnienia będącego przedmiotem zapytania podstawowe znaczenie ma więc spełnienie wymogów, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. W związku z powyższym, w przypadku jeżeli z treści zawieranych ze zleceniodawcą umów wynikają:
- warunki wykonywania dzieła przez zleceniobiorcę,
- warunki i zasady wynagradzania zleceniobiorcy przez zleceniodawcę,
- zakres odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności,wykonywane czynności nie są w rozumieniu przepisów ustawy o VAT działalnością gospodarczą. Jeżeli zawierane umowy nie zawierają któregoś z powyższych warunków (np. brak przejęcia odpowiedzialności usługobiorcy za czynności usługodawcy) czynności realizowane w oparciu o tę umowę uznaje się za wykonywanie samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 wyżej cyt. ustawy o VAT.
Jednocześnie informuję, że zgodnie z brzmieniem art. 14a ustawy – Ordynacja podatkowa wyznaczającym zakres udzielania pisemnych informacji o zasadach stosowania przepisów prawa podatkowego – organ podatkowy zobowiązany jest do dokonania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Tak wyznaczone ramy kompetencji ograniczają uprawnienia organów podatkowych wyłącznie do wyjaśnienia brzmienia przepisu, jego znaczenia dla poprawności rozliczenia podatków itp. Stwierdzenie powyższe znajduje pełne oparcie w art. 14a, 14b i 14c usytuowanych w dziale II Ordynacji podatkowej. Z tej przyczyny nie jest dopuszczalne w ramach interpretacji prawa podatkowego dokonywanie wykładni prawa cywilnego bądź analizy zawieranych w ramach wykonywanych czynności umów.
Reasumując należy stwierdzić, że organ podatkowy dokonał wykładni prawa podatkowego wyłącznie w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny.

Drugie oraz trzecie z poruszanych w złożonym zapytaniu zagadnień regulowane jest przez przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Zgodnie z art. 13 pkt 6 i 8 tej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:
pkt 6 - przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9,
pkt 8 - przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9,
Zgodnie zaś z art. 22 ust. 9 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 - określa się: w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Należy nadmienić, że zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4 - 9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b). Jednakże w świetle ust. 2 ww. art. 41 płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj