Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.IX/443-100/HM/04
z 22 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.IX/443-100/HM/04
Data
2004.11.22



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
działki
grunty
umowa zamiany
zamiana


Pytanie podatnika
Gmina dokonuje zamiany działki budowlanej będącej jej własnością na działkę położoną w terenach rolnych stanowiącą własność osoby fizycznej. Od jakiej kwoty należy naliczyć podatek VAT przy zamianie gruntów - czy od całej wartości działki będącej własnością gminy, czy tylko od różnicy między wartością zamienianych działek?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, w odpowiedzi na państwa pismo z dnia 12.10.2004 r. (znak: GKŚ 7250/16//2004, data wpływu do Urzędu 20.10.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 26.10.2004 r., wyjaśnia:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż gmina dokonuje zamiany działki budowlanej będącej jej własnością na działkę położoną w terenach rolnych stanowiącą własność osoby fizycznej. Przedmiotem zapytania jest wątpliwość, od jakiej kwoty należy naliczyć podatek VAT przy zamianie gruntów. Czy od całej wartości działki będącej własnością gminy, czy tylko od różnicy między wartością zamienianych działek. Zdaniem podatnika opodatkowaniu podatkiem VAT winna podlegać tylko różnica stanowiąca dopłatę do wartości działki dokonana przez osobę fizyczną.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się w myśl zapisu art. 7 ust. 1 tej ustawy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 603 kodeksu cywilnego przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży (art. 604 k.c.). W stanie prawnym obowiązującym od 1.05.2004 r. grunt jest towarem w rozumieniu ustawy o VAT (art. 2 pkt 6). Zatem zgodnie z powyższym, zamiana nieruchomości gruntowych jest dostawą towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli realizowana jest przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Dostawa zatem gruntów budowlanych oraz gruntów pod zabudowę nie korzysta z preferencji podatkowych i podlega opodatkowaniu przy zastosowaniu stawki podatku VAT w wysokości 22 % na podstawie art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy.

Zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy o VAT podstawą opodatkowania przy zamianie, a więc gdy należność jest określona w naturze, jest wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek. Jeżeli zamiana jest dokonywana między podatnikami podatku VAT, obowiązek podatkowy może powstać u obydwu stron czynności. Natomiast w sytuacji, kiedy jeden z kontrahentów jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, dla której dostawa przez nią dokonywana ma charakter incydentalny, wówczas nie posiada on statusu podatnika i obowiązek zapłaty podatku VAT u niego nie występuje.

Reasumując, biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny, Urząd wyjaśnia, iż gmina dokonując zamiany stanowiącej jej własność działki budowlanej do ustalenia podstawy opodatkowana powinna przyjąć całą wartość podlegających zamianie gruntów, a nie różnicę ich wartości. Dostawa ta będzie opodatkowana wg stawki 22-procentowej.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące, na dzień jej datowania, przepisy prawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj