Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
USXV/415-34/04
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USXV/415-34/04
Data
2004.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Pobór zaliczek przez pozostałych płatników


Słowa kluczowe
oszczędności
renta uzupełniająca
renta zagraniczna
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
warunki zwolnienia


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania renty uzupełniającej otrzymywanej z Francji


W odpowiedzi na pani pismo z dnia 8.11.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów dotyczących opodatkowania renty uzupełniającej otrzymywanej z Francji, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Zgodnie z generalną zasadą zawartą w większości umów emerytury i renty otrzymywane w drugim państwie podlegają opodatkowaniu tylko w państwie będącym miejscem zamieszkania emeryta lub rencisty.

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane m.in. banki, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy – od wypłacanych przez nie emerytur i rent. Na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym banki przy poborze zaliczek są obowiązane stosować postanowienia umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i jeżeli umowa nie dopuszcza opodatkowania jej w Polsce, bank nie pobiera podatku.

Umowa zawarta między Polską a Francją w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku podpisana w Warszawie dnia 20.06.1975 r. (Dz. U. z 1977 r. Nr 1, poz. 5.) w art. 18 stanowi, iż emerytury, renty i podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniego zatrudnienia wypłacane osobie zamieszkałej w jednym umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Zgodnie z pani stanowiskiem zawartym w piśmie z dnia 25.11.2004 r. renta uzupełniająca wypłacana pani winna być zwolniona od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wyżej wymieniony zapis wszedł w życie z dniem 1.09.2004 r. i został wprowadzony ustawą z dnia 20.04.2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz. U. Nr 116, poz. 1205). Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 58a cyt. ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku są dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, uzyskane w związku z:

  1. gromadzeniem i wypłatą środków przez oszczędzającego,
  2. wypłatą środków dokonaną na rzecz osób uprawnionych do tych środków po śmierci oszczędzającego,
  3. wypłatą transferową

- z tym, że zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku, gdy oszczędzający gromadził oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, chyba że przepisy te przewidują taką możliwość.

Wyżej wymieniony zapis odsyła wyraźnie do konkretnych przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, określonych w ustawie z dnia 20.04.2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz. U. Nr 116, poz. 1205). Wobec powyższego tylko dochody z tytułu oszczędzania na podstawie ww. przepisów korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58a cyt. ustawy. Wyżej wymieniony zapis nie ma zastosowania do otrzymującej przez panią renty uzupełniającej.

Informację opracowano na podstawie przepisów prawa podatkowego obowiązujących w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj