Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDOP-423/22/2004
z 27 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDOP-423/22/2004
Data
2004.12.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek akcyzowy


Słowa kluczowe
akcyza
eksport (wywóz)
moment powstania przychodów
podatek akcyzowy
podatek dochodowy od osób prawnych
przychód
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Określenie momentu zaliczenia do przychodów zwrotu podatku akcyzowego od energii elektrycznej będącej przedmiotem dostaw wewnątrzwspólnotowych.


W myśl art. 12 ust. 4 pkt 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) do przychodów nie zalicza się zwróconej różnicy podatku od towarów i usług oraz zwróconego podatku akcyzowego dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

W przeciwieństwie do podatku od towarów i usług, który jest kosztem tylko w enumeratywnie określonych przypadkach, podatek akcyzowy jest kosztem uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 47 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów jedynie straty powstałe w wyniku nadmiernych ubytków lub zawinionych niedoborów wyrobów akcyzowych oraz podatku akcyzowego od tych ubytków lub niedoborów.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest obrót energią elektryczną, w tym dostawy wewnątrzwspólnotowe.

Na podstawie art. 77 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje na pisemny wniosek - zwrot akcyzy.

Uwzględniając powyższe zapisy ustawowe, zapłacony na terytorium kraju przez Spółkę podatek akcyzowy z tytułu dostarczonej energii elektrycznej na terytorium państwa członkowskiego, stanowi koszty uzyskania przychodów.

W przypadku natomiast zwrotu zapłaconego podatku akcyzowego, koszty uzyskania przychodów ulegają zmniejszeniu o kwotę otrzymanego zwrotu tegoż podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj