Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu
US-I/443-172/04
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-I/443-172/04
Data
2004.12.22



Autor
Urząd Skarbowy w Grudziądzu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów


Słowa kluczowe
miejsce wykonywania czynności
obniżenie podatku należnego
świadczenie usług


Pytanie podatnika

1. Kto wystawia fakturę – usługobiorca czy usługodawca
2. Jaką fakturę należy wystawić – zwykła fakturę VAT czy fakturę VAT-UE
3. Jaką stawkę podatku zastosować 22 % czy 0 %
4. Czy strona posiada do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego od zakupów związanych z wykonywaniem powyższych czynności
5. Czy usługobiorca zobowiązany jest do uiszczenia podatku na terenie Niemiec po otrzymaniu faktury VAT wystawionej przez polskiego podatnika


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 z 1997 r., poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi pismo z dnia 15.11.2004r. (wpływ do Urzędu 17.11.2004r.) dotyczące przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia jak następuje.

W złożonym zapytaniu przedstawiony został następujący stan faktyczny oraz stanowisko w sprawie poruszanych problemów.

W ramach prowadzonej działalności jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny ze statusem podatnika VAT-UE. Siedziba firmy znajduje się na terenie Polski, w ... przy .... W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się Pan produkcją i wykonywaniem usług w zakresie opakowań z tektury litej, falistej, papieru oraz folii. Od października br. dostarczane są towary oraz świadczone usługi na rzecz kontrahenta zagranicznego, zarejestrowanego jako podatnik VAT –UE, posiadającego numer identyfikacyjny VAT-UE DE.... (Niemcy). Dokonując wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dopełnił Pan warunków określonych w art. 42 ust. 1 ustawy z dn. 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i zastosował stawkę 0 %.

Wątpliwości dotyczą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług, i tak:

  1. Jak opodatkować wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług polegające na wykonaniu przygotowania graficznego opakowania tekturowego, w skład którego wchodzą: projekt graficzny, skład komputerowy oraz przygotowanie klisz do druku offsetowego (PKWiU 22.24) - dla kontrahenta z Niemiec, który jest podatnikiem VAT UE,
  2. Jak opodatkować wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług, tj. usługi pozostałe związane z poligrafią, polegające na wykonaniu wykrojnika (przyrządu) do wykrawania opakowania z tektury litej (PKWiU 22.25.10-00.00) - dla kontrahenta z Niemiec, który jest podatnikiem VAT UE.

Złożone w dn. 17.12.2004r. pismo zawiera następujące zapytania w nawiązaniu do przedstawionych powyżej zagadnień:

  1. Kto wystawia fakturę – usługobiorca czy usługodawca?
  2. Jaką fakturę należy wystawić – zwykła fakturę VAT czy fakturę VAT-UE?
  3. Jaką stawkę podatku zastosować 22 % czy 0 %?
  4. Czy strona posiada do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego od zakupów związanych z wykonywaniem powyższych czynności?
  5. Czy usługobiorca zobowiązany jest do uiszczenia podatku na terenie Niemiec po otrzymaniu faktury VAT wystawionej przez polskiego podatnika?

Strona przedstawiła własne stanowisko w kwestii poruszanych problemów:

Ad. 1

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 27 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. miejscem opodatkowania wymienionych usług jest kraj, w którym świadczący usługi posiada siedzibę. Świadczone usługi nie mieszczą się w wyjątkach, o których mowa w art. 27 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Z chwilą wykonania usługi obowiązek podatkowy powstaje na terenie Polski.

Ad. 2

Będąc zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, posiadającym numer identyfikacji podatkowej uważa Pan, że jest zobowiązany do wystawienia faktury VAT na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.. Nr 97, poz. 971). Wykonując wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług, podatnik wystawia zwykłą fakturę VAT podmiotowi zagranicznemu zgodnie z powyższym rozporządzeniem, ze stawką podatku stosowaną na terenie Polski.

Ad. 3

Biorąc pod uwagę powyższe, polski podatnik obowiązany jest do odprowadzania od świadczonych usług podatku VAT według stawki 22 % terenie Polski.

Ad. 4

Podatnik dokonując zakupów związanych ze świadczeniem usług (np. towarów czy usług) posiada prawo do obniżenie kwoty podatku należnego od kwoty podatku naliczonego na zasadach ogólnych (art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r.).

Ad. 5

Nabywca usług świadczonych przez polskiego podatnika (usługobiorca z Niemiec) nie będzie w tej sytuacji zobowiązany do zapłaty podatku, gdyż podatnik polski (usługodawca) uiści ten podatek w Polsce.

W kwestii poruszanego problemu Naczelnik tutejszego Urzędu informuje.

Odnosząc się do niniejszego zapytania należy stwierdzić, iż zastosowanie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług, czy też zwolnienia z opodatkowania jest uzależnione od zaklasyfikowania usług do odpowiedniego ugrupowania statystycznego, a zaliczenie określonej usługi do właściwego grupowania odpowiedniej klasyfikacji należy do obowiązków podatnika. Obowiązujące klasyfikacje to: Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - (Dz. U. z 2004r. Nr 42, poz. 264 ze zm.) i obowiązująca od 1 maja 2004r, z zastrzeżeniem, że do 31 grudnia 2005r. w przypadku towarów i usług ma zastosowanie Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.). W myśl powyższego to podatnik ponosi odpowiedzialność za właściwą klasyfikację wykonywanych czynności.

Zgodnie z przedstawionym w piśmie stanem faktycznym wykonywane czynności sklasyfikował Pan, jak poniżej:

  • wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług polegające na wykonaniu przygotowania graficznego opakowania tekturowego, w skład którego wchodzą: projekt graficzny, skład komputerowy oraz przygotowanie klisz do druku offsetowego - pod symbolem PKWiU 22.24,
  • wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług, tj. usługi pozostałe związane z poligrafią, polegające na wykonaniu wykrojnika (przyrządu) do wykrawania opakowania z tektury litej – pod symbolem PKWiU 22.25.10-00.00.

Tut. organ podatkowy informuje, iż w przypadku wątpliwości w kwestii trafności ustalenia właściwego grupowania należy zwrócić się o pomoc do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Uwzględniając określoną przez Pana klasyfikację należy stwierdzić, że wykonywane usługi winny być opodatkowane stawką podstawową, tj. 22 %.

Ponadto odnosząc się do treści złożonego zapytania należy stwierdzić, co następuje:

W myśl art. 27 ust.1 ustawy z dn. 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. nr 54, poz. 535) miejscem świadczenia, a więc i opodatkowania usług, jest miejsce, w którym świadczący usługi ma swoją siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności... Zatem w przedmiotowej sytuacji miejscem świadczenia, a więc i opodatkowania usług, jest Polska.

Obowiązek dokumentowania obrotu dla potrzeb podatku od towarów i usług fakturami VAT przez podatników tego podatku określony został w art. 106 ust. 1 cyt. ustawy. W myśl tegoż przepisu podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy, są zobowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania , stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dot. Podatnika i nabywcy. Powyższy przepis stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług... – art. 106 ust. 2 ustawy.

Ustawa o VAT zawiera wyłącznie ogólne regulacje związane z wystawieniem faktur VAT, natomiast szczegółowe zasady ich wystawiania, dane jakie powinny zawierać, uregulowane zostały w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur... (Dz.U.Nr 97, poz. 971).

Prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w związku z nabyciem towarów i usług w zakresie, w jakim są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych wynika z art. 86 cyt. ustawy.

W świetle powyższego w odniesieniu do poszczególnych zapytań, Naczelnik tut. Urzędu informuje:

Ad.1

Fakturę powinien wystawić usługodawca.

Ad.2

Dokumentując wykonywane usługi należy wystawić zwykłą fakturę VAT.

Ad.3

Dla wymienionych usług miejscem świadczenia, a więc także miejscem opodatkowania będzie terytorium Polski według stawki krajowej czyli 22 % (uwzględniając przedstawioną przez Pana klasyfikację wykonywanych czynności).

Ad. 4

Przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług w zakresie, w jakim są wykorzystywane do wykonywanych usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ad. 5

Wykonywane przez Pana usługi opodatkowane zostaną na terenie naszego kraju, dlatego też kontrahent po otrzymaniu faktury dokumentującej wykonanie przedmiotowych usług nie będzie obowiązany do powtórnego ich opodatkowania na terenie Niemiec.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj