Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-2/415/115/04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-2/415/115/04
Data
2004.12.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie
kolonie i obozy
podatek dochodowy od osób fizycznych
wycieczka
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
W jaki sposób jest opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wycieczki – grzybobranie oraz kolonii i zimowisk?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 19.11.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu – 23.11.2004 r.) uzupełnionego o własne stanowisko w sprawie w dniu 15.12.2004 r. dot. opodatkowania dofinansowania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wycieczki – grzybobranie oraz kolonii i zimowisk, wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychód ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Zgodnie z art. 9 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Z kolei art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że przychodami z zastrzeżeniem art. 14–16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości niepieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Aby ustalić wartość przychodu pracownika dla celów podatkowych ze świadczeń rzeczowych sfinansowanych ze środków ZFŚS, a do takich należy wyżywienie np. grochówka, kiełbaski, woda mineralna, pieczywo podawane na wycieczce typu grzybobrania, świadczenie to musi być skierowane imiennie do poszczególnych pracowników.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń rzeczowych otrzymywanych przez pracownikow, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380,00 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. A więc opodatkowaniu podlegałaby nadwyżka powyżej 380,00 zł.
W przypadku braku możliwości przypisania przychodu z w/w tytułu konkretnej osobie, to świadczenie to jest obojętne podatkowo.Natomiast nie można uznać iż sfinansowanie kosztów przewozu autokraem czy kosztów ubezpieczenia jest świadczeniem rzeczowym, gdyż uczestnicy wycieczki nie otrzymują świadczenia o charakterze materialnym tj. rzeczowego, a więc nie można w tym wypadku mówić o zwolnieniu z opodatkowania w świetle art. 21 ust. 1 pkt 67 updof, tym bardziej że z z pisma wynika, że przed wyjazdem są imienne zapisy łącznie z podaniem nr PESEL koniecznym do ubezpieczenia, co powoduje ze jest możliwość ustalenia kosztów przypadających na poszczególne osoby. Tak więc sfinansowanie kosztów przejazdu i kosztów ubezpieczenia związanych z tą wycieczką podlegają opodatkowaniui podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Odpowiadając na zapytanie w kwestii opodatkowania bądź zwolnienia z podatku dofinansowania ze środków ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników Pani zakładu, tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 zwolnione z opodatkowania są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo – sanatoryjnych, rehabilitacyjno – szkoleniowych i leczniczo – opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu – dzieci i młodzieży do lat 18:
a) z funduszu socjalnego, zakładowego świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości
b) z innych źródeł – do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760,00 zł

Reasumując, to dofinansowanie do wycieczki dziecka pracownika w przypadku możliwości ustalenia kosztów przypadających na poszczególnych uczestników będzie przychodem pracownika i opodatkowane na zasadach ogólnych jak pozostałe dochody pracownika. W sytuacji braku możliwości określenia kosztów dla poszczególnych osób biorących udział w wycieczce, nie będzie również możliwości ustalenia przychodu, a w związku z tym będzie to obojętne podatkowo.
Natomiast w przypadku dofinansowania do wypoczynku zorganizowanego dla dzieci do lat 18, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 w/w ustawy o podatku dochodowym to zakład pracy nie będzie pobierał podatku jedynie gdy taki wydatek został rzeczywiście poniesiony i odpowiednio udokumentowany. Na pracowniku ciąży obowiązek przedłożenia stosownych dowodów i udowodnienia prawa do zwolnienia. Z dokumentu winno wynikać jednoznacznie: kto jest organizatorem wypoczynku, kto korzystał, tj. imię i nazwisko, z jakiej formy wypoczynku korzystało dziecko i w jakim okresie, kwota poniesionego wydatku oraz podpis osoby wystawiającej dokument.
Tak więc Pani stanowisko jest błędne, gdyż tylko dofinansowanie do wypoczynku dzieci do lat 18 zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie j.w. jest zwolnione z opodatkowania. Natomiast dofinansowanie do innych form wypoczynku, w tym również wycieczki nie daje podstaw do zastosowania zwolnienia, bowiem ta forma nie została wymieniona w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj